Pohled na svět trochu jinýma očima

Krize empatie

9. března 2016 v 23:32 | Milan M. |  Výkřiky opilého filozofa
Nevím, zda je to tím, jak stárnu a vidím věci, které jsem dřív neviděl, anebo svět je poslední dobou opravdu více neklidným. Tím mám na mysli konkrétně jednu věc, tu věc která mě skoro každý den opakovaně a pořád dokola irituje. Stačí si zapnout Facebook, online zpravodajství anebo nedejbože vstoupit do nějaké internetové diskuze a hned to člověka doslova praští do očí.

Nechci tu obhajovat nějaké téma, ať už uprchlíky či cokoliv jiného. Jde mi o to, jak dennodenně narážím na neúctu a despekt, se kterými lidé k sobě přistupují. Bůhvíproč náš český človíček (a nejen on) došel k názoru, že jedině on má pravdu a kdo stojí proti němu, je dement. Tím nemířím přímo na nejrůznější výlevy rasismu a xenofobie, které jsou bezpochyby zavržení hodné, ale ony samy jsou jen výsledkem toho, co se tu snažím popsat.

V současné situaci ať se totiž podíváte skoro kamkoli, uvidíte urážky a pohrdání. Dva příklady za všechny. Zkuste si najít nějaké video, které se staví spíše na stranu podpory uprchlíků. Občas se tam objeví komentář, který slušně říká něco v tom smyslu, že uprchlíci určitým způsobem ohrožují Evropu a proto bychom je přijmout neměli. A pak pod tímhle komentářem najdete odpověď, která už je jen směsicí nadávek a urážek. Ale proč? Vždyť ten člověk jen vyjádřil, zdůrazňuji že slušně, svůj názor. Pokud se někdo obává uprchlíků a má k tomu racionální důvod, tak proč se hned do něj navážet? Stejné je to ale i naopak, stačí najít jinou reakci na to samé video. Slova dobroser, sluníčkáři, havlisti, pražská kavárna aj. jsou toho jen důkazem.

Lidé zkrátka upustili od rozumu a začali ho nahrazovat emocemi, máme až moc velkou tendenci nadávat někomu jen proto, že má odlišný - z našeho pohledu špatný - názor. Přitom je to zdravé, jak řekl Martin Hilský, když se lidé na něčem neshodnou, tak to vede k debatě a debata vede k poznání. A o to nám všem přeci jde, ne?
Proto tady vznikla Výzva vědců, proto nedávno label Big Boss vyšel s manifestem proti nenávisti. Nechápu proč, ale vždycky se to překroutí, že je to podpora uprchlíků, přitom jestli jste tato dvě prohlášení četli, tak tam není ani jedno slovo o tom, že bychom měli uprchlíky přijímat. Obě říkají jen, aby lidé nedali na své emoce a vedli racionální debatu.

Snad nikdo z nás nedělá nic se špatným úmysle. Každý z nás dělá to, co pokládá za nejlepší, problém ale je, že nikdo z nás nezná pravdu, všichni si jen myslíme, že ji máme. Myslíme si to na základě nějakých informací, které se k nám dostaly a u kterých dost často ani nevíme, kdo je jejich zdrojem, natož pak abychom měli jistotu, že jsou to informace pravdivé. Je to až komické a zároveň k pláči, když si uvědomíte, že se většina lidí tak vášnivě hádá a pře o něco, o čem de facto nic neví.

Nicméně každého z nás k našemu názoru něco vede, ať už jsou to výše zmíněné informace či životní filozofie nebo cokoliv jiného, tak co třeba místo spršky nadávek se toho druhého zeptat, co to je, proč zastává ten svůj sluníčkářský/konvičkovský postoj a pak se o věci spolu normálně pobavit? Víte, přijde mi to naprosto banální, ale kdyby se lidé chovali slušně a místo po urážek šáhli po rozumu, tak by se nám tady žilo všem lépe a třeba bychom i dospěli k pravdivějšímu názoru.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama