Pohled na svět trochu jinýma očima

Duben 2016

Uprchlíci jako indikátor demence

9. dubna 2016 v 21:47 | Milan M. |  Komentáře
Nevím jak vy, ale já jen když slyším to slovo, tak se ve mně doslova vaří krev. Uprchlíci! Na to, kolik jich tady je, se o nich až nepřiměřeně moc mluví. Což by mi samo o sobě až tak moc nevadilo, kdyby lidé měli pádné argumenty a neoháněli se jen nějakými dojmy a tím, co viděli kdesi na videu nebo četli na nějakých - mnohdy pochybných - stránkách.

Nebudu tu psát o som, že máme přijímat uprchlíky a ani o tom, že je přijímat nemáme. Ale abych mohl říct svou myšlenku, musíme si ujasnit pár věcí. Názor, že uprchlíky máme jen přijímat je naprosto dementní, stejně tak dementní je názor, že je přijímat nemáme. Tato ato situace je extrémně složitá, už jen proto kolik opravdu migruje lidí. Tenhle problém v žádném případě nemůže vyřešit tak snadná věc, Jenomže lidi dost často inklinují k jednoduchým řešením, protože těm složitým nerozumí anebo jim rozumět nechtějí. Když sedíte v hospodě a lijete do sebe to páté pivo, tak je mnohem snazší říct "ti uprchlíci jsou hovada/ti uprchlíci jsou chudáci" než "mezi uprchlíky jsou hovada/mezi uprchlíky jsou chudáci". Jenže svět není černobílý a my lidé už vůbec ne.

Já osobně chápu, že někdo se staví proti uprchlíkům. Sám bych pro to argumenty našel. To co ale nechápu jsou názory lidí typu "neměli bychom sem pustit ani jednoho; měli bychom je potápět dokud jsou na moři; měli bychom tam hodit atomovku, aby byl klid, atp." Stejně tak pokud jde pro opačnou stranu. To co nechápu je to, když někdo buď nemá svůj názor anebo ho zakládá na dosti pochybných informací či na nejrůznějších videích, které kolují internetem. To když někdo postrádá jakékoliv známky kritického přemýšlení.

No a teď k samotné věci. Okolo mě, ať už v osobním životě či v životě mediálním, žije dost lidí, kterých si vážím. Ať už jde o herce, politiky, hudebníky atd. Jak se ale čím dál víc lidí vyjadřuje k této problematice, tak si často musím říkat: "Jak takovej rozumnej člověk může mít tak nerozumnej názor?" Nebudu tu psát konkrétní příklady, pokud člověk aspoň trochu sleduje veřejné dění, tak se k ním pár takových komentářů určitě dostalo. Najednou se ukazuje, že dost z těchto lidí, kterých jsem si vážil, má stejné postoje jako jsou ty, které jsem výše kritizoval.
Což mě opravdu mrzí, když vidím, jak se někdo, koho mám rád, ohání argumenty které kolikrát jsou jak přeskopírák podobné těm, jež šíří IvČRN. Ale zároveň jsem rád, že aspoň teď vím, co je to za člověka. Samozřejmě nemůžeme posoudit osobnost člověka podle jednoho názoru. Už ale jen to, jak daný jedinec mluví, jak přemýšlí, jakým způsobem své myšlenky prezentuje nám o něm leccos vypoví.

Ať už jsou tedy uprchlíci jakýkoliv, i kdyby to byly ty hordy barbarů, jak o nich referuje Konvička, které nás jdou zničit, v jedné věci nám pomohli - ukázali nám, jakým jsme národem buranů.