Pohled na svět trochu jinýma očima

Lidská demence po sté a sto prvé

12. května 2016 v 17:20 | Milan M. |  Komentáře
Dneska jsem se dostal do zajímavé situace. Dost mě naštvala, a proto předesílám, že v tomto článku najdete primárně stěžování, ale kdo ví, třeba se dostane i na nějakou úvahu či snad sociální imaginaci.

O co jde? Dnes jsme s kamarádkou jeli relativně plnou šalinou, když tu přistoupila matka o berli společně s malou holčičkou. Někdo jí uvolnil místo, aby si mohla sednout, ona ale dala přednost svému dítěti, a tak zůstala stát, zatímco holčička si sedla. To následně chlap, který seděl vedle, naštvaně a pohrdavě okomentoval slovy "No to si snad děláte srandu." Maminka se bránila, že je důležitější, aby neupadla její čtyřletá dcera než ona sama. Chlap na to už vyloženě vztekle odvětil: "Když umí chodit, tak umí stát." Žena naštěstí byla dost asertivní, takže se nedal a opětovala palbu: "Moje dítě, má výchova, o tom se mnou nediskutujte." Muž se ještě víc naštval a vyjel po ní. "Komu tykáš, ty krávo?" - "Řekla jsem, nediskutujte! Čemu na tom nerozumíte!". Smekám před ní, že se nebála, muž byl dost statné postavy a vypadal jako typický dement, u kterého nikdy nevíte, čeho je schopný..

Člověk by čekal, že okolí bude na straně maminky, opak byl pravdou. Pán, který stál vedle nás, se usmíval a pak chytře dodal: "No jo, to jsou ty feministky." " ... sluníčkáři posraní... " Odvětil souhlasně sedící agresor.
My jsme to nevydrželi a nahlas jsme začli komentovat, co je a není feminismus, na což pán už jen mlčel a pak prohodil pod vousy nějakou nadávku.

Bylo to opravdu strašný, Jak řekl Werich: "Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem." A co teprve, když jsou ty blbci dva! Je smutné, že chlap ve svém nejlepším období místo aby pustil ženu o berli sednout, tak jí začne sprostě nadávat a to ještě před její malou dcerou. Je smutné, že lidi používají pojmy, o kterých neví ani zblo a je smutné, že nedokáží komunikovat slušně, a tak při první příležitosti druhého hned napadají a nálepkují.
Vidím v této situaci typické tři znaky českého burana.

Za prvé, myslí si, že on jediný má pravdu a nedokáže si připustit, že by se mohl mýlit. Jeho přesvědčení je tak silné, že nevěří ani faktům, které mluví v jeho neprospěch. I když mu na jeho vlastní oči ukážete, že existuje černá labuť, stále bude prohlašovat, že všechny labutě jsou zásadně bílé. Toto se například projevuje tím, že člověk sedne k internetu a přímo vyhledává články, které potvrdí jeho názor. Xenofobové čtou články o tom, jak jsou jiná etnika zlá, místo toho, aby zkusili zjistit, jestli se věc náhodou nemůže mít jinak. Stejně tak "sluníčkáři" kategoricky odmítají všechna fakta, která ukazují na problémy s integrací. Každý si stojí slepě za svým a svůj postoj si snaží za každou cenu udržet.
Toto úzce souvisí s tím, že tento buran je nevzdělaný a i přesto si nenechá své argumenty vyvrátit. Osobně se nedivím, když někdo nerozlišuje gender a sexualitu, jestli ale slovo feminismus použije v tomto případě, jedná se znak o naprosté nevědomosti toho, co to feminismus je.

Protože je nevzdělaný, kompenzuje svůj nedostatek vědomostí nálepkami, urážkami a různými útoky. Budu citovat našeho neomylného prezidenta, který snad jen čirou náhodou řekl něco rozumného. "Nálepka či nadávka není argument, prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují." Tuším že toto řekl minulý rok na Albertově. Tohle je opravdu pravda, skvěle to mimochodem vypovídá něco o těch, kteří používají pojmy jako je pražská kavárna, sluníčkáři, pravdoláskaři, dobroserové atp.

Za druhé, nerespektuje ostatní. Zůstává mi rozum stát nad tím, že někdo mluví někomu do výchovy dítěte tímhle tónem. A co hůř, že toho někoho slovně napadne a to ještě před chudákem dítětem. Toto je snad základ. Kdyby všichni byli slušní, vůbec by nevadilo, že většina lidí je plná blbců.

Kdyby se nad situací zamyslel, musel by dojít k názoru, že tramvaj v Brně opravdu s sebou dost cuká, a tak je skutečně pro malé děcko lepší, když sedí. Stejně tak by došel k názoru, že žena o berli zřejmě bude mít nějaké problémy, tudíž stání pro ni musí být určitou měrou namáhavé. Nehledě na to, že má výrazně sníženou stabilitu. Kdyby to byl slušný a rozumný člověk, tak místo nadávek uvolnil místo.

Pokud se tyto faktory zkompletují, dostáváme děsivou verzi blbce, který je zlý a který své primitivní myšlenky sebevědomě prosazuje i přes jejich zjevnou nepravost. Bohužel takových lidí je tady čím dál více, a pokud většina společnosti je opravdu taková, tak jak se můžeme divit tomu, kdo sedí na Hradě či ve vládě nebo parlamentu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 12. května 2016 v 17:47 | Reagovat

No musím uznat, že tato situace mě skutečně zaskočila.. ty chlapy asi nemají mozek, na druhou stranu když člověka někdo pustí kvůli berly měl by si na ní sednout.. a holčičku si třeba mohla dát na klín nebo tak něco.. každopádně se tato situace neměla takhle vyhrotit do nadávek.. vždyť přece o nic nejde.. přece jenom jde jen o místo na sezení

2 deweydumple deweydumple | Web | 12. května 2016 v 17:50 | Reagovat

Clovek, jehoz naplno zivota je nenavidet vsechny kolem sebe a pausalizovat, zavidet uprchlikum, jak ziji po telocvicnach, ciganum, ze maji sice 40 litru od statu, ale za to 12 deti, pomalu i rypak mezi ocima, proziravy ke vsem ostatnim, nebot je presvedcen, ze vsichni jsou tak omezeni jako on.

3 extras-diary extras-diary | E-mail | Web | 12. května 2016 v 17:54 | Reagovat

Neskutečné, jak se dnes lidi chovají -_- A bohužel musím podotknout, že obzvlášť náš národ tomuto popisu charakteru odpovídá.

4 Loraine Loraine | Web | 12. května 2016 v 18:53 | Reagovat

Klasika. Vůbec mě to nepřekvapuje, takových hovadoidů je plná Praha.

Mimochodem, když jsme u toho škatulkování... Já jem podle vzhledu "zvrácená, zlá, špatná, Satanistka" atd protože nosím gothic... Každý po mě kouká, i když jsem v obyč černý sukni i v okovaný.
Jsem ale jediná, která v MHD pouští lidi sednout... Tuhle jsem jela trasu Palmovka - Ládví, seděla jsem si a poslouchala ten svůj metál, vedle mě se postavila cca 30 letá módedáma, pořád do mě štrnkala svojí megakabelou od světoznámé značky, až když jsem s ccknutím uhnula nohou, dala si ji na rameno. Pak se za mnou uvolnilo sedadlo a madam se uhačánkovala.
Následující zastávku nastoupila cca 65 letá paní o holi. A kdo myslíte, že ji pustil sednout?
Zkuste hádat...

5 Renyu Renyu | E-mail | Web | 12. května 2016 v 18:59 | Reagovat

Ty jo, to je hrozný co člověk občas potká. Na druhou stranu, hned po internetu je podle mého v hromadné dopravě nejsnazší potkat idioty, protože ji stejně jako internet používá naprosto každý (na internetu je těch idiotů víc už snad jen díky anonymitě, ale i ta v hromadné doprvě prakticky je, protože není tolik pravděpodobné, abyste s těmi lidmi jezdili pravidelněji a když se předvedu jako debil před někým jednou, a pak ho nikdy neuvidím, může mi to být jedno) ale tohle je zrovna příšerný, hlavně, že se okolí přidalo na stranu toho....muže.

6 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 12. května 2016 v 20:18 | Reagovat

No jo, držkovat umí každý, ale aby něco dokázal, někomu pomohl... to je nad jeho síly.
Taky mě štve, když lidé používají výrazy, kterým nerozumí. Tak se potom jejich mylné užívání rozšiřuje a problém je na světě.

7 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 29. června 2016 v 14:25 | Reagovat

Tuhle jsem z podobného důvodu schytala taky jednu strkanici v MHD.
Na jedno volné místo jsem posadila svého tenkrát šestnáctiletého syna.
O tři místa dál byla další volná sedačka a kus dál další tři...
A lidi mi začali nadávat, že s námi přistoupili dva důchodci a sedne si zrovna puberťák.
Nepodařilo se mi jim vysvětlit, že tenhle puberťák má horečku 40,3 a že s ním jedu k doktorovi...
Jeden chlap mě dokonce strčil na druhého a ten mě srazil na zem.
Naštěstí brzy vystupovali.
A synka jsem na naší zastávce skoro vynášela, nemohl ani pořádně chodit...
Někdy maminky vědí, proč dají přednost svým dětem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama