Pohled na svět trochu jinýma očima

Lentilkový argument

29. září 2016 v 17:48 |  Komentáře
Nejen internetem se teď šíří argument, který se na první pohled jeví jako geniálně přesný a vůbec všespásný. První znění, které jsem slyšel je takovéto: Budete-li mít hrst lentilek a budete vědět, že určité, byť maličké. procento z nich je otrávené, dáte ji pak svému dítěti? Trumpův syn řekl téměř totožné přirovnání, akorát místo lentilek použil Skitlles pak se objevila parafráze s jablky aj.


Tento argument se jeví jako velmi silný, skoro až neprůstřelný, a to díky tomu, že onen "Syrian refugee problem" redukuje na něco tak prostého, jako je právě otázka s lentilkami. Všichni rozumí tomu, že když mají hrst lentilek a pár z nich jsou otrávené, pak je šílenství pokoušet štěstí a sníst náhodně vybranou lentilku. Problém s migrací je ale naopak neskutečně komplexní a složitý a troufnu si říci, že většina lidí (včetně mě) mu plně nerozumí, protože ho většinou ani celý nezná. V tom tkví ona neprůstřelnost, toto přirovnání redukuje něco velmi složitého na něco jasného jako facka.

Takováto přirovnání mohou posloužit jako dobrá ilustrace problému, nikoliv však pokud je použjete takhle. Jak jsem napsal výše, je to redukování složitosti. Pokud něco redukujete, musíte se mít dost na pozoru, abyste to nepřehnali, jinak skončíte s něčím dosti vágním jako v tomto případě, kdy člověk byl zredukován na lentilku. Ti kdo souhlasí s tímto "řešením" úplně zapomínají na minimálně jednu věc. Člověk NENÍ lentilka. Hodnota lentilky možná ani ne koruna, ale jaká je hodnota lidského života? Lentilku s klidem na duši vyhodím, aniž by mě to nijak trápilo, ale mohu zanevřít nad lidským životem? Pokud tedy mám hrst lentilek a mám podezření na to, že je nějaká otrávená, není problém vyhodit všechny lentilky. Mám-li ale skupinu lidí a mám informace o tom, že někteří z nich jsou "otrávení", nemůžu odsoudit všechny, protože bych pohřbil i životy nevinných lidí.

Pokud bychom tedy chtěli zůstat u analogie s lentilkami, řešením by bylo vzít lentilky na chemickou analýzu a určit, které jsou zdravé a které nikoliv, protože si nemůžeme dovolit pozbýt ani jednu lentilku. Ano, u lidí tohle je mnohem více problematické, nicméně to neznamená, že bychom na to měli rezignovat a neměli bychom se o to neměli snažit.

Toto přirovnání tedy není nic jiného než jen ukázka toho, jak lidé tíhnou k jednoduchým řešením, protože těm složitým (které jsou ale většinou správná) nerozumí. Závěrem si dovolím jedno zamyšlení. Pokud vám 165 lentilek a řeknu vám, že jedna je otrávená, dáte tyto lentilky svému dítěti? Určitě ne a to i přestože, že pravděpodobnost, že byste snědli otrávenou lentilku, je jen 1:164. A teď další otázka. Doporučili byste svému dítěti jezdit autem i přestože čistě statisticky je šance, že umře při autonehodě, 1:164? (takováto pravděpodobnost mi vyšla, když jsem z ohlednil naději na dožití a úmrtnost při autonehodách v ČR za rok 2015. Přitom pokud se podíváte, jaký je poměr muslimských teroristů vůči všem teroristů, tak zjistíte, že je větší o dost větší šance, že umřete v autě či že vás zabije rakovina, než že za celý svůj život potkáte aspoň jednoho teroristu.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 retrofeeling retrofeeling | Web | 29. září 2016 v 20:28 | Reagovat

Palec nahoru za tento článek! Naprostá pravda... Dobře napsáno + skvělé argumenty. Děkuji za inteligentní pohled na danou problematiku.

2 Melkora Melkora | 29. září 2016 v 20:30 | Reagovat

jsem ráda, že jsem narazila na tento článek, který celkem přesně uvádí na pravou míru onen v současné době tak populární "lentilkový problém". Upřímně řečeno, dost mě děsí, že reálnou šanci na zvolení americkým prezidentem má člověk, pro kterého jsou obyvatelé cizích zemí pouhým kusem žrádla.

3 Nancy Nancy | Web | 29. září 2016 v 22:48 | Reagovat

toto by si mal precitat kazdy kto bol natolko debilny, ze ten "argument" s lentilkami realne pouzil

4 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 2. října 2016 v 11:34 | Reagovat

Děkuju.

Neboť
http://alka-fejetony.blog.cz/1507/migrace-a-ceska-xenofobie

- viz některé komentáře (a to už je to rok staré).

5 patrik-vlk patrik-vlk | 12. června 2017 v 16:28 | Reagovat

Lidský život není lentilka - jen tak mezi námi lidmi, fakticky.

Ale ten velevážený život (velevážený je jen pro nás samotné - velevážený je ve skutečnosti je pro politiky a úředníky, kteří si ho umí výtečně a jako každý biologický parazit, klíště, taky velmi užít) si musíme bránit.

Bráníme se? Nebo se jen pro blaho dacanů obětujeme?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama