Pohled na svět trochu jinýma očima

Neschopnost ministerstva financí a poker

27. ledna 2017 v 12:05 |  Komentáře
Rok 2017 je katastrofou pro český online poker. Pokud se v něm orientujete, nejspíš nevycházíte z údivu. Já osobně nad touto situací žasnu už od prvního ledna, a tak jsem se dnes rozhodl o tom něco napsat, aby i ostatní lidé věděli, co se děje. Možná vás totiž poker moc nezajímá (je to vlastně celkem pravděpodobné), ale závěry z toho, o čem se zde chci rozepsat, mohou být vypovídající pro všechny.

Jako by nestačila novela loterijního zákona z roku 2009. Zde právě byl poker označen za hazard a v důsledku toho je nyní povolené hrát jej pouze v kasínech - resp. v podnicích majících kasínovou licenci, kterou si malé pokerové kluby nemohly dovolit. To byla velká rána. Samozřejmě můžete diskutovat o tom, zdali poker hazard je, či ne. Já osobně jsem hluboce přesvědčen, že pokud hrajete poker jako hazard, hazard to je, pokud k němu ale přistupujete zodpovědně, váš um z dlouhodobého hlediska náhodu poráží a tudíž je to hra, kde rozhodují schopnosti a ne náhoda. Jak jinak si pak vysvětlit, kolik lidí se pokerem živí?

Proběhl soud České pokerové asociace s ČR, který skončil v neprospěch pokeru. Pak se situace tak nějak uklidnila, pokerová komunita si zvykla na nové podmínky, co jiného jí také zbývalo. Teď se ale stát opřel i do online pokeru. 1. ledna 2017 vešla vplatnost další novela, ta tentokrát nařizuje hernám povinnost mít licenci. Opět zde můžete diskuzovat, jestli je toto správné, ale tuto diskuzi ponechme stranou a přistupme na "hru státu". Co se tedy pak stalo? Např. herna Pokerstars (a i jiné), což je největší online poker herna, požádala včas o licenci a vše vypadalo, že žádná velká změna se neodehraje.

Opak je bohužel pravdou, i když herna požádala o licenci s předstihem, do dnešního dne ji nedostala - a ani jiné herny. Podle interních informací ministerstvo financí teprve v lednu začlo najímat lidi na tuto agendu a co víc, ještě ani není jasné, jak v některých případech bude zákon v praxi realizován, ministerstvo financí to zkrátka totiž ještě samo neví. Pro českého hráče to bohužel neznamená nic příjemného. Pokerstars zablokoval pro Čechy hru kompletně, herna 888 poker tak učiní od 30. 1. 2017. Hru už nenabízí ani Unibet, Bwin pak "jen" přestal přijímat nové hráče.

Ale co je podle mě ještě horší než tohle je skutečnost, že jsem již napočítal cca 15 heren, které z ČR kompletně odchází a o licenci si ani nepožádaly. To je pochopitelné, licence je drahá a pokud zde nebudou mít dost hráčů, nevyplatí se jim to. Nicméně pro českou pokerovou scénu to není nic dobrého. Pokud zde nebude pestrost heren, monopoly jako Pokerstars budou mít mnohem větší moc. Myslím si, že zrovna od Pokerstars nemůžeme čekat nic zákeřného - mezi námi, ta herna je jedna z nejlepších po všech stránkách -, každopádně z principu je to špatné, protože budou vznikat a sílit monopoly.

Nemám rád takové patetické fráze typu "měníme se v totalitu" aj., bohužel tohle je ale další - imho bezdůvodné - omezení svobody občanů ČR, Posuďte sami, nikdo by vám neměl zakazovat vyjet do Německa a tam s vašimi vlastními penězi jít třeba do kasína. Proč je tedy špatné jít na zahraniční stránku a tam hrát poker? Cožpak si se svými penězi nemohu dělat, co chci? A pokud se nebudu bát hrát v hernách, které nemají licenci, tak je to přeci moje blbost. Např. v ČR byla herna CS poker, jež licenci neměla, a jak dopadla. Lidé na ní nechodili a ti kteří chodili, brzy zjistili, zač je toho loket.

I když pokerová komunita přistoupí na pravidla státu, stát není schopen splnit, co sám nařídil. Jinými slovy, dobře, tak holt budou muset mít herny licenci a tím pádem silně zřídne pole pokerových heren. V tom případě by se ale tak trochu hodilo, aby stát tyto licence uděloval. Naneštěstí do dnešního dne ani jeden subjekt licenci nedostal a to už uběhl téměř celý měsíc. Tohle není jen neschopnost ministerstva financí, to je i projev despektu vůči lidem a pohrdání jimi. Vžijte se např. do situace lidí, kteří se pokerem živí, není jich málo. V jaké situaci teď asi oni jsou? Na jednu stranu po nás stát vyžaduje, abychom za každou blbost tiskli účtenku, ale když má pravidla dodržovat stát, času je dost.

_________________
V článku jsem se zmínil o interních informacích. Pokud byste se o nich nebo o problematice obecně chtěli dozvěcět více, navštivte stránku Pokerman.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama