Pohled na svět trochu jinýma očima

Chybí Čechům dospělost?

10. února 2017 v 12:50 |  Výkřiky opilého filozofa
Cítíte se být dospělými? Mně je 21, takže bych měl být dospělý nejen u nás ale i v První republice a stejně tak v USA, ale stále si připadám spíše jako něco mezi adolescentem a dospívajícím. A je vůbec důležité, abychom se cítili jako dospělí?

Dříve to bylo celkem jasné, měli jsme tu biřmování, první menstruace aj. To všechno byly - a někde ještě jsou - důležité rituály, které oddělují jednu etapu života od druhé. To zní celkem banálně, ale co se stane, když tento rituál zmizí? U jiných kultur jsou rituály zcela běžné a mnohdy i zásadní. Např. takový africký kmen Nuerů, rituál vstupu do dospělosti je zakončen tím, že mladíkovi od ucha k uchu přes čelo vyryjí nožem několik čar - většinou řežou až na kost. Těch linek je maximálně 5 a chlapec nesmí dát najevo, že cítí bolest. To je jen jeden z mnoha rituálů a všechny jsou svým způsobem zajímavé a většina z nich nám zároveň připadá padlá na hlavu. Důležité ale je, když chlapci nožem uděláte jizvy na čelo, tak všichni po tom ví, že on je dospělý, a všichni se k němu tak chovají. Budou se k němu chovat jinak, budou ho jinak oslovovat, bude mít náhle jiné povinnosti a jiná práva atd.

Někteří sociální antropologové proto tvrdí, že v naší společnosti takový rituál chybí a to má své důsledky. Můžete samozřejmě namítnout, že tu máme rituály - první občanka, 18. narozeniny, maturita aj. Ale sami se zamyslete, jestli tento rituál je závazný pro většinu společnosti, jestli se k němu pojí soubor pravidel atd. Např. maturita, jež napadne většinu lidí jako první, není pro všechny. Znamenalo by to tedy, že lidi bez maturity jsou dospělí? Jistě že ne. Narozeniny i občanský průkaz máme sice všichni, ale jak moc je to významná událost? Narozeniny byly jako každé jiné a občanka byla jen další kartička do mé peněženky. Jediný jakýsi náznak dospělosti, co si tak pamatuji, byl, když jsem dovršil 15 let a prvně mi nalili slivovici - a to nejsem z Moravy J. Ale to je málo.

Když se podíváte třeba k oněm Nuerům, rituál není jen nějaká okázalá událost. Stojí za ní dost pravidel, která jednak říkají, jak bude rituál probíhat, druhák říkají, jak se daná osoba změní. Společnost ji náhle jinak vnímá, jinak k ní přistupuje a to je zásadní. Jenomže mě když bylo 18, tak se více méně nic nezměnilo. Byla oslava, během dne jsem třikrát byl v hospodě, ale druhý den se vše vrátilo k normálu. I když tedy rituály máme, jsou už to spíše jen dozvuky kdysi důležitých rituálů. Lidé po tom nezískávají status dospělosti na základě rituálu, ale na základě sebeidentifikace. Což se dnes projevuje např. tak, že lidé se dospělými cítí být v čím dál pozdějším věku. A taky se tím mění jen náš pohled na nás samotné, ale ne pohled našeho okolí na nás.


A je vůbec dobré, abychom tu takový rituál měli? Podle mě problém nastává v tom, že někteří se stále chovají jako děti v situacích, kdy už by měli být dospělými. Já vím, zní to dost vágně, ale posuďte sami. Kdybychom tu měli rituál, který by jasně říkal, co už člověk dělat nesmí (nesmí se chovat jako dítě) a co naopak už nově dělat musí (být zodpovědný), který by člověka jasně změnil a zároveň by k němu i ostatní tak přistupovali - to je opravdu dost důležité -, přičemž by to nebyla jen nějaká maškara, ale událost, kterou by všichni respektovali a ctili, co by se pak stalo? Imho by to byla dost pozitivní věc a možná by pak v naší společnosti bylo o něco příznivější atmosféra. Co myslíte?

________________

V komentářích zazněly dost rozumné argumenty (díky za ně), díky kterým jsem si uvědomil některé další souvislosti. Rád bych na ně nějak reagoval, resp. pozměnil svůj názor.

Je problém už samotná definice toho, co je dospělost/děckost. To je do určité míry individuální záležitost, nicméně i tak věřím, že části našich představ jsou si minimálně podobné. Jinak řečeno, věk je opravdu jenom číslo, protože u každého tento proces probíhá jinak, nicméně jsou zde podobné znaky. Určitě je i správné, že si někdo zachová část své dětské duše, ale na čem se nejspíše shodneme všichni: u každého by měl proběhnout nějaký posun k dospělosti. Pokud se člověk ve 30 letech chová stejně jako ve 12, tak je zde nejspíš nějaký problém. Pokud tedy už ve dvanácti se nechová opravdu "uvědoměle", což většinou tak není. Zkrátka "stáváním se dospělým" je jen jakýsi princip, který v praxi funguje jinak než v teorii, jelikož je zasazován do různých okolností a kontextů.

Když jsem ale přemýšlel nad komentáři, napadla mě ještě jiná věc. Možná je to přeci jen správně, že už tu nemáme žádný rituál, který by nám jasně ohraničoval dětsví a dospělost. Přeci jen je to jakýsi posun k naší individuální svobodě - společnost už nám nevnucuje, jací máme být, nemusíme už bojovat se stereotypy a konvencemi (co se týče dospělosti), i když ty tady do jisté míry stále jsou. Každopádně je-li to tak, máme i větší zodpovědnost, jelikož ta roste se zvětšující se svobodou.

Společnost nám už nevnucuje přímo, jak se máme chovat coby dospělí, musíme na to přijít sami. To je dobré v tom, že si můžeme zvolit "svoji formu dospělosti", ale platíme za to tím, že mnozí jedinci budou mít s "hledáním dospělosti" problém. Tudíž už není tak jasné, kdy jsme dospělí a kdy ne, někdo z nás se může jako nedospělý cítit i ve třicítce. Zároveň pro některé lidi by bylo lepší, kdyby jim společnost nalajnovala život a řekla jim: "od teďka budeš dospělý a budeš se chovat takto". Jelikož to se ale neděje, tito lidé se mohou dostávat do nejasné pozice, ve které mmj. nemusí mít charakteristiky, které považujeme za "dospělácké". Proto některým "dospělým" může chybět "dospělost" a to jsem vlastně chtěl říci celým celým, jenomže v něm jsem to moc zobecnil.

Ještě jednou díky za vaše komentáře! :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sdfgsdf sdfgsdf | 10. února 2017 v 13:22 | Reagovat

jaká maturita omg

2 Milan Milan | E-mail | Web | 10. února 2017 v 13:24 | Reagovat
3 Eliss Eliss | Web | 10. února 2017 v 14:55 | Reagovat

Dospělost přijde podle mě zkušenostmi, a věk v tom nehraje zase tak moc roli...

4 Patrik Patrik | Web | 10. února 2017 v 16:55 | Reagovat

Souhlasím s komentářem výše. Věk je jenom číslo:) Zastávám názor, že pokud by naše společnost "vybudovala"rituál, po kterém by člověk musel zastávat postoje a chovat se, jak vyžaduje onen nepsaný "zákon rituálu," vedlo by to k častým frustracím a deprivacím jedince z toho, že není schopen přirozeně dosahovat toho, co je po něm vyžadováno. Chápu, pokud se člověk ve 30 necítí jako dospělý, je něco špatně, ale jinak bych tomu nechal volný průběh. Něco jiného jsou zvyky a tradice africké společnosti, něco jiného jsou zvyky a tradice západní, rádoby liberální, společnosti.Co by nastalo, kdyby se dotyčný po rituálu nechoval dospěle?!
Ale pěkná úvaha :))

5 Milan Milan | E-mail | Web | 10. února 2017 v 17:02 | Reagovat

[4]: Díky za pěkný komentář :)

Máš pravdu. Já sám se často nerad podvoluju společenským konvencím. Možná jsem nemusel psát, že by svět byl s tímto rituálem lepší, ale zůstat u toho, že ten rituál tu prostě není, což má své důsledky.

6 hvezdnysnilek5 hvezdnysnilek5 | 10. února 2017 v 18:09 | Reagovat

Podle mě chybí zmínka o současných "rituálech" v podobě 1. obdržení řidičáku (který ale samozřejmě nemusí mít a nemá každý) a 2. svatby a narození dítěte; a právě druhý bod tahle společnost totálně rozmělnila a zpochybnila - v tom vidím velký problém současnosti u nás. :-?

7 Asterius Asterius | E-mail | Web | 10. února 2017 v 19:30 | Reagovat

Je otázkou, co by měl dospělý člověk všechno splňovat, aby byl dospělý. Myslím, že by toho mělo být víc, než jen zodpovědnost. Navíc zodpovědný může být člověk třeba ve věku 12, 14 let, takže sama zodpovědnost podle mého dospělost nedefinuje. Kritérií by mělo být víc. Pak se ale lehce stane, že dospělých, kteří by všechno splňovali, bychom měli jako šafránu, většina by byla v nějakém ohledu nedospělými.

Tohle bych nechal spíš stranou. Ukazuje se tu jiná věc.
Myslím, když nad tím tak přemýšlím a aniž bych něco dál zjišťoval, že všechny ty rituály, které se odehrávají veřejně a mají význam nejen pro jedince, ale také pro okolní společnost, vycházejí z náboženství. Jenomže současná většinová společnost na západě odmítá náboženství, a tak nemá ani žádné veřejné rituály, které by měli zásadní význam ve společnosti. V tomhle ohledu je v současnosti mezi lidmi jakási prázdnota, která volá po zaplnění.

8 Anette Anette | Web | 13. února 2017 v 12:12 | Reagovat

Já si třeba nemyslím, že je úplně správně abychom jsme se přestali chovat jako děti. Je určitě důležité abychom jsme byli vyzrálý, zodpovědný a tak dále, ale to, že v sobě necháme kousek dítěte je správně.

Co se týče toho že si mnohdy neuvědomujeme, kdy se stáváme dospělým , je možná občas problém, ale viníka bych nehledala v chybějícím či nedostatečném rituálu, ale ve výchově v rodině a ve školství.

9 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 13. února 2017 v 12:25 | Reagovat

Doporučuju zkouknout tento příspěvek - je o nevěřícnosti, že by mohl existovat někdo, kdo ještě ve třiceti nežije "normálně" a dospěle.
http://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=986140&orderby=ide
Otázkou je, zda je normální, aby člověk, může-li, si žil mladicky a bezstarostně, nebo je to nepřijatelné a člověk nad řekněme 25 by měl mít závazek buď pracovní nebo vztahový nebo finanční, prostě mít děcko bejvák chlapa nevěry hypotéky nemocný děcka apod... Já osobně se tomu všemu vyhýbám, proto jsem taky nedospělý dítě ... a hodně lidí to sere, protože závidějí... Takže co je dospělost...? V našich končinách bych řekla leda tak PROBLÉM. A dospělost není ani to, když tě v buši kousne v rukavicích ohnivej mravenec a ty to máš vydržet ... tam mají to vnímání taky divný.... takže asi tak no. Dospělost podle mě není o věku ani o způsobu života... je to jen kýmsi určený číslo a něčí představy o tom, jak by se člověk MĚL chovat.

10 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 13. února 2017 v 13:42 | Reagovat

Já jsem za rituály dospělosti, lidi by si měli uvědomit, že dospělost a její práva také něco vyžadují. Bohužel dneska máme kolem sebe party hejsků, kteří si uvědomují práva, ale už ne ty povinnosti. Já se dospěle cítím a i přes to nejsem zapšklá stará konzerva, jak si mnozí myslí že není nic mezi hyper super freecolin mládím a nudnou a usedlou dospělostí.

11 queen6 queen6 | E-mail | Web | 13. února 2017 v 14:07 | Reagovat

Má verze toho, co znamená být dospělý, zní takto: "Dospělost není v odmítání dětských věcí, dospělost je v umění stát se alespoň na chvíli dítětem."
To že se "hranice" dospělosti posouvá je prokázaný fakt. Podle antropologů je to způsobeno neustálým zvyšováním průměrného věku dožití, přičemž poměr mezi délkou tohoto období a celkovou délkou života zůstává stejný.
Tudíž se vlastně nic zásadního neděje a skutečný problém vytvářejí až poněkud "evolučně zastydlá" společenská pravidla, která se vyvíjejí o mnoho pomaleji.

12 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 13. února 2017 v 16:00 | Reagovat

Můj synek se právě přihlásil do autoškoly. Osmnáct mu bude za měsíc a možná bude plnoletý, ale pořád to bude nezodpovědný puberťák.
Když mi před pár lety tvrdil, že puberta už je vlastně dospělost, řekla jsem mu, že dospělý bude, až puberta nebude ovládat jeho, ale on bude ovládat svou pubertu. Své výbuchy vzteku, chuť a nechuť...
Nevím, jestli je dospělost o odpovědnosti.
Já jsem zodpovědná za sebe i svoje tři děti a bojím se, že to nebude trvat dlouho a budu zodpovídat i za své rodiče.
Ale ani ve svých čtyřiceti se necítím dospěle.
Občas jsem to malé a ustrašené dítě...
Skoro mi připadá, že dospělost je stav několika životních momentů :-)
Ale ano, podle zákona jsem dospělá už 22 let...
Nemám maturitu, takže tahle zkouška dospělosti mi nepomůže :-)
Pracovat jsem začala už v sedmnácti, v době, kdy jsem dospělá rozhodně nebyla...

Tvůj článek je velice zajímavý a rozhodně stojí za zamyšlení...

13 Klér Klér | 13. února 2017 v 16:36 | Reagovat

Z vědeckýho hlediska existuje několik druhů dospělosti. Biologická, legislativní, ekonimická a emocionální a je možný, že ještě nějaká, už je to dlouho, co mě z toho zkoušeli před tabulí. Je mi 22 a všechny hranice výše zmíněných dospělostí mám za sebou, přesto si dospělá nepřipadám. A čím jsem starší, tím víc docházím k názoru, že dospělost je relativní pojem, kterého někdo dosáhne v 15, jiný ve 30 a někdo nikdy. Pracuju s lidma, kterým je od 20 do 60 a bez ohledu na věk se někteří chovají jako děti na základce pořád.

14 Marka Marka | Web | 13. února 2017 v 18:04 | Reagovat

Osobně si myslím, že člověk má určitou povahu, která se odráží na to, jak se chová v dospělosti a taktéž i v dětství :) Taky bych nechtěla rituál z toho důvodu, protože bychom byli jako stádo. Takhle se člověk může odpoutat od těch lidí, co nemají vlastní hlavu a potřebují, aby je někdo řídil. Možná je to jen o psychice a zálěží, jak si to člověk nastaví - může si sám říct, co bude jeho rituál. Sama chci mít chvíle, kdy se budu chovat jako dítě i ve 40, ale člověk by měl znát hranici, kdy je to přístupné a kdy je to nemístné.

15 4kocour4 4kocour4 | 13. února 2017 v 18:34 | Reagovat

Máš pravdu že z Moravy nejsi, to by ti nalili mnohem dřív než v 15 xD

16 Tess Tess | 13. února 2017 v 18:37 | Reagovat

Nechci být dospělá. Příjde mi že to utíká moc rychle ale já chci prostě zabrzdit...a být ještě dítě.

17 zjinyhosveta zjinyhosveta | Web | 13. února 2017 v 19:13 | Reagovat

Mně bude za rok 30 a děsím se toho jak čert kříže. Tohle číslo mám spojené právě s tou zodpovědností, miliony povinností, stres, nervy, žádná zábava. Brr. Děs. A to nejsem diskotékový typ, ani opilec a tak. Ale prostě rodina, závazky starosti, kterých už teď mám dost a dost. Díky, nechci. Mně můj táta naučil, že dospělost znamená konec radosti a kopec starostí a zodpovědnosti. A přitom já se furt cítím tak na 15 (ale v tom věku už jsem byla rozumná, jen ještě bezstarostná).

18 Wendy Wendy | E-mail | Web | 13. února 2017 v 19:18 | Reagovat

Dítětem navždy :D

19 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. února 2017 v 21:34 | Reagovat

V poznámce pod čarou to už naznačuješ - osobně si myslím, že takový rituál nepotřebujeme. Proč by měl nějaký primitivní rituál určovat, že teď už jsi dospělý, když se na to třeba ještě necítíš?
A jestli si v jednadvaceti nepřijdeš dospělý, je to naprosto v pořádku. Je jenom na tobě (a okolnostech), kdy dospěělost přijde. Ale osobně si myslím, že pocit "teď už jsem dospělý" nepřijde nikdy a u nikoho. A asi bych ho ani nikomu nepřála.

20 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 12. března 2017 v 15:48 | Reagovat

J8 si právě myslím, že vzhledem k dnešní změněné společnosti už není třeba na tyhle rituály dávat takový důraz. Nejsme kmenové společenství.
Tohle je zrovna určitě užitečný přežitek, ale není třeba, aby na těchto rituálech "stál svět", jestli mi rozumíš.

21 m. m. | E-mail | Web | 12. června 2017 v 19:04 | Reagovat

Maturita je fraška. Vždycky mě pobaví, když si plno lidí myslí, že právě složili "zkoušku dospělosti", a vůbec nejvíc mě baví ti, kteří to dali bez přípravy levou zadní a "nic to nebylo". Pokud to nejsou extrémní géniové, patrně to bylo proto, že v jejich škole maturita za nic nestojí a jednoduše není těžká. Oproti tomu jsou školy, kde to opravdu nezvládne každý, a nemusí to ani znamenat, že je to debil nebo že se nervově zhroutil. Prostě tam třeba funguje systém, který to nedá zadarmo každému.

Není to Čechy, to je podle mě všude v moderní společnosti. Máme tolik možností se flákat a vyhýbat "reálné" zodpovědnosti, a hojně toho využíváme. Bydlíme u rodičů do třiceti nebo i dýl, děláme si život pohodlný, chodíme na vysokou proto, abychom si prodloužili "studentský život" a nemuseli nic řešit. Rodiny zakládáme pozdě nebo vůbec. Společnost se tak prostě vyvinula, ale časem to zase bude jinak, kdoví, kam se to posune dál.

Já si taky nepřipadám obzvlášť dospěle a dělám milion nedospělých věcí, a přitom je mi 28. Život je takový, jaký si ho zařídíš a jak ho vedeš. Někdo se potýká s těžšími rozhodnutími a pracemi a musí vynakládat víc úsilí a víc zodpovědnosti, někdo to zase má jednodušší a víc zevlí. O věku to ale není.

22 Haroldhoisp Haroldhoisp | E-mail | 12. srpna 2017 v 2:01 | Reagovat

Ex link on back of samsung tv

Here are 7 tips to help you do that. Take these gut feelings as a warning. So it is very unlikely that he doesn t have feelings for you anymore.  
<a href=http://comexbackers.win/attracted-to-older-married-man/>Attracted to older married man</a>

Get ex back after cheating on her

Laperf also has advice for Black women looking to enter the Blasian dating scene on her blog. We dated for 10 months, broke up a couple times in between but not from march till septemberi was being good for a long time after our march my tongue so he wouldnt breakup with me again As I getvpossessive in relationships sometimes. Now it is at the cat and mouse stage of it.  
<a href=http://comexbackers.win/tips-to-get-back-ex-bf/>Tips to get back ex bf</a>

Attractive places in kathmandu

There is nothing more of a turn-off for women than a man who smells like shit, wears shabby clothing and appears like he doesn t give a damn. It s really frustrating to me because I don t know how to deal with this. Deadpan or dry humor can be just as funny as a knee-slapping joke.  
<a href=http://unmarriage.top/simple-ways-to-get-your-ex-girlfriend-back/>Simple ways to get your ex girlfriend back</a>

Getting back together with your ex fiance

Now granted he wasn t one of those I hate american women so I m getting a child bride to be my maid and sex slave types. She expressed that she likes you, however, you may be overwhelming her causing her to feel suffocated and boxed in. I red all the comments here and its very clear to me that this is not about the race this is men in general.  
<a href=http://demarriage.top/what-to-say-to-your-ex-to-get-them-back/>What to say to your ex to get them back</a>

Get back your ex husband

I mean, at our age, something has to go. It was estimated that U. We Are Going To Start With An Assumption.  
<a href=http://comexbackers.win/my-ex-dumped-me-now-he-wants-me-back/>My ex dumped me now he wants me back</a>

What attracts men to women emotionally attracted

But she loved me too and took years to get over me. When you focus all your energy on looking a certain way or trying to impress a man ( Hey look how pretty, smart, fun and sweet I am! Awareness is the first step.  
<a href=http://littlemarriage.win/the-duck-face-is-not-attractive-to-women/>The duck face is not attractive to women</a>

How to get your ex girlfriend back if she is dating someone else

Gastritis stomach inflammation symptoms, causes and treatment. Normally I will put out about 2,000 watts of power during a sprint, explains the 26-year-old. Click Here To Download A Revolutionary Free Report that will show How you can make him understand the grave mistake he made leaving you and why though your situation seems hopeless, it?  
<a href=http://samarriage.top/chateau-de-villesavin-marriage-advice/>Chateau de villesavin marriage advice</a>

23 EROamowisk EROamowisk | E-mail | Web | 12. srpna 2017 v 11:37 | Reagovat

Visitors to Studio can find many questionnaires woman of any age and nationality performing body to body massage in the city NYC.

Girls are able not only to give pleasure in this way, but also to demonstrate their other abilities to men of the stronger sex. Specialists perform body rub a massage that will produce a male a vivid impression.
Prices for sensual massage depends on qualification Beauties and the skills that she possesses. Before making a choice, carefully study the prices for services and customer feedback about the work of one or another masseur specialist. We are sure that the search for a real professional masseur will be crowned with success and you will be satisfied with the quality of our services. Girls are skilled workers in their field and they will help you relax after a hard day.

We have a showroom in NJ. : <a href=https://bodywork.manhattan-massage.com>happy ending massage</a>

24 LarryVox LarryVox | E-mail | Web | 12. srpna 2017 v 12:28 | Reagovat

Приобрести сироп Mangoosteen можно на веб-сайте http://mangjoo77.mangoosteen.com

Хотим предложить нашим клиентам инновационное средство для снижения веса сироп Мангустина. С ним можно избавиться от 10 кг за 2 недели.

Растение мангостан растет в Таиланде. Плоды растения имеют потрясающие свойства. Во флаконе содержится около 25 плодов данного удивительного растения. Плоды с растения мангкут помогают убрать лишнюю жировую ткань. И отлично воздействуют на организм в комплексе. Специфика производства средства, и уникальная упаковка помогают сохранить все полезные свойства дерева.

Главным компонентом сиропа Мангустина являются плоды с растения гарциния, в которых содержится большое число питательных веществ. Благодаря веществу окиси дифениленкетона, которое в огромных дозах имеется в плодах, сильно притормаживаются окислительные процессы в организме. Ксантон считается одним из самых мощных антиоксидантов. В плодах растения гарциния к тому же есть различные витамины и элементы. Купить сироп Мансустина можно на веб-сайте http://mangoo77.mangoosteen.com.

25 LarryVox LarryVox | E-mail | Web | 12. srpna 2017 v 13:05 | Reagovat

Хотим предложить вам удивительное средство для похудения Mangoosteen. При помощи него возможно избавиться от 15 килограмм за 2 недели.

Дерево мангостан произрастает в Малайзии. Плоды данного дерева обладают потрясающими особенностями, которые были положены в основу сиропа Мангустина. Во флакончике имеется около 25 плодов данного замечательного растения. Плоды с дерева мангостан помогают растопить лишнюю липидную ткань. А также отлично воздействуют на человека в комплексе. Специфика производства средства, и уникальная упаковка помогают сберечь все удивительные свойства мангустина.

Основным веществом сиропа Мангустина являются плоды с дерева гарциния, в которых имеется большое число питательных элементов. Благодаря компоненту окиси дифениленкетона, которое в огромных дозах содержатся в плодах, сильно замедляются окислительные процессы в теле. Ксантон является одним из самых сильных антиокислителей. В плоде дерева мангостан к тому же содержатся разные группы витаминов и элементы. Приобрести сироп Мансустина можно на веб-сайте http://mangoo77.mangoosteen.com.

26 BarbaraTit BarbaraTit | E-mail | Web | 12. srpna 2017 v 13:05 | Reagovat

Введение 3 I. Учет Кредитов Банка 5

-----------------------------------
Минус этого способа – отсутствие гарантий получения денег, несмотря на затраченное время. Постоянная беготня, пренебрежительное отношение к персоналу, нервы, штрафы, отсутствие полноценного обеда – будни обыкновенного продавца-консультанта в «Евросети». Разумеется, если Вы полгода назад судились с банком из-за просроченного кредита на новенькую «Субару», то выяснять особо нечего. Вы можете пополнять карту как наличными деньгами через терминал или операциониста в банке, так и безналичными способами, привязав её к электронным кошелькам Вэбмани или Яндекс.Деньги. Мы подробно опишем два существующих варианта которые на данный момент есть, дополнив каждый из них наглядными изображениями из интернет-банкинга. Аналогичные действия нужно совершить при оплате через «Сбербанк Онлайн». Многократная и мощная кибератака, которой подвергся «Сбербанк онлайн», длилась несколько часов. Аналитический учет по счету 97 «Расходы будущих периодов» ведется по видам расходов. Рассмотрим на примере, как ведется учет на счете 99 «Прибыли и убытки». С помощью запросов, оператор получает информацию о счете клиента, подключенных опциях, производимых операций. В апреле 1920 года установилась советская власть. Так, за один только июль 2017 года финучреждение объявило три тендера почти на 6 млн рублей, в рамках которых планирует закупить четыре так называемых промобота.

Перейдите ниже по ссылке, чтобы получить кредит:

http://kredit.bestsky.info/

27 Floydboalk Floydboalk | E-mail | Web | 12. srpna 2017 v 16:08 | Reagovat

Очень много полезного о здоровье, моде и красоте на <a href=http://dettka.com>dettka.com</a>

28 alangi4 alangi4 | E-mail | Web | 12. srpna 2017 v 16:13 | Reagovat

Star tranny  
http://shemales.xblog.in/?blog-janice
  taranny sex sexuality videos free amateur transexual pictures s hemale sex shemaled

29 Paolohoisp Paolohoisp | E-mail | 12. srpna 2017 v 17:13 | Reagovat

No contact rule works get ex back

Explain how important your partner is to you. As is typical in engineering, a compromise between efficiency and performance is struck. Basically, what it means is that you shouldn t be nasty and totally ignore your ex.  
<a href=http://firmarriage.top/ways-to-attract-women-s/>Ways to attract women's</a>

Science sunconsciously attract men

He has better luck with money. Every one has the right and desire to make herself more beautiful. Originally Posted by witabix.  
<a href=http://marriagewards.win/how-to-get-my-ex-back-even-if-she-has-a-boyfriend/>How to get my ex back even if she has a boyfriend</a>

What are the chances of my ex coming back

She s hot, but a weirdo. Being a bad boy is about trusting yourself more than other people and their input. Your psyche wants to go back to the scene of the crime, so to speak, and resolve that parental relationship in a marriage.  
<a href=http://marriageway.win/ex-recovery-system-get-him-back-edition-pdf/>Ex recovery system get him back edition pdf</a>

Poems to win your ex boyfriend back

A piece of your heart is missing because you ve given it away to your ex. Determining the health of potential residents involves understanding a variety of factors which culminate to provide a relatively reliable understanding of the life-expectancy and possible need for expensive medical care of each resident. There is a computer-geek-way to block certain pages completely from access on your own computer.  
<a href=http://marriageway.win/i-attract-men-too-much/>I attract men too much</a>

How to win your ex back now

A male gorilla walks back and forth stiffly as he watches a female out of the corner of his eye. Remember The Time When. If you have his number available all the time, you can just easily dial it and talk to him.  
<a href=http://irelation.men/my-husband-s-ex-wife-wants-him-back/>My husband's ex wife wants him back</a>

Ex stig back top gear

The pain of giving up the fantasy is a lot eaiser than the pain of constant doubt and manipulation. Why Some Women Develop this Personality Disorder Others from Bad Backgrounds Don t. Clips that are posted along with the woman s name, phone number, and address get a lot of hits, writes reporter Richard Morgan.  
<a href=http://comexbackers.win/my-ex-keeps-coming-back-and-leaving/>My ex keeps coming back and leaving</a>

How to get your ex boyfriend back after a week

You re basically expecting a woman like her (who will shift and change what she wants depending on how she feels on any given day) to lead you. You made a huge mistake of sending way too many unanswered e-mails (200 e-mails? If your child is eighteen or older, then child support payments need not be based on the federal child support tables.  
<a href=http://comexbackers.win/sure-signs-your-ex-boyfriend-wants-you-back/>Sure signs your ex boyfriend wants you back</a>

30 RichardDox RichardDox | E-mail | Web | 13. srpna 2017 v 5:14 | Reagovat

Good day dear users!
I need the qualified help, this video really will help me to earn money on binary options? If you don't know the answer, I ask you to send this video to your friends who will be able to help me!
Look, please, what do you think about it? Thank's!
https://www.youtube.com/watch?v=r1mmRzUdxo8

31 Sandyscell Sandyscell | E-mail | Web | 13. srpna 2017 v 5:26 | Reagovat

<a href=http://www.copic-sketch.ru>городской скетчинг</a>

32 RomanCer RomanCer | E-mail | 13. srpna 2017 v 11:53 | Reagovat

зоофилы видео
зоо порно бесплатно
купить огнестрельный пистолет
<a href=http://pravogolosa.net/>детское порно скачать бесплатно</a>
зоо порно смотреть бесплатно
зоо порно фильмы

33 RomanCer RomanCer | E-mail | 13. srpna 2017 v 21:37 | Reagovat

заказать курительные смеси
фен наркотик купить
зоо порно онлайн бесплатно
<a href=http://pravogolosa.net/>курительная смесь соль</a>
купить наркотики красноярск
запретное детское порно

34 Dagmarhoisp Dagmarhoisp | E-mail | 13. srpna 2017 v 21:47 | Reagovat

Title and subtitle essay examples

Very insightful comments and thoughts. This dream is fueled by the hope of one day leading a happy and prosperous life in a land that, more than any. To be eligible to receive the Louisiana Go Grant, the following criteria must be met.  
<a href=http://fullsneticger.comeze.com/docs/829-Essay-on-indian-politics-today-2016>Essay on indian politics today 2016</a>

Iitm ms phd application essay

We have established a serious reputation as a trustworthy company which provides quality service. Please try to be clear, dear James, though the storm which rages about your youthful head today, about the reality which lies behind the words acceptance and integration. The description should include the following.  
<a href=http://erurcohe.comeze.com/doc/1201-Pregnancy-discrimination-in-the-workplace-essay>Pregnancy discrimination in the workplace essay</a>

Long essay titles on pride

June 25, 2004 What are ten occupations that are bright. The ad in Figure 35 is even more complex with regard to the male gaze. The attitudes to women in his novel are in the main unflattering.  
<a href=http://verstumecent.comeze.com/essay/736-A-day-well-spent-essay-writing>A day well spent essay writing</a>

Structuring an essay gcse science

While the markets react to most economic news from various countries, the biggest movers and most watched news comes from the U. Information can be updated, altered, supplemented and discussed in a way completely unknown to a printed advertisement, a newspaper article or magazine feature. The conclusion will either reiterate those three facets or may call upon the reader to do something.  
<a href=http://qihapopilg.comeze.com/doc/612-A-short-essay-on-life-and-art>A short essay on life and art</a>

Conclusion transitions for argumentative essay topics

For Huck and Jim, the Mississippi River is the ultimate symbol of freedom. How To Write a Literary Essay be altered to, he then inserted the thesis into his outstanding essay. For example, while committee members may empathize if you reveal that you struggle with test anxiety, they may still question your ability to succeed.  
<a href=http://dimerkare.comeze.com/docs/1358-Week-43-pool-analysis-essay>Week 43 pool analysis essay</a>

The marshmallow test essay

Technically the sculpture of the man known as Canon, though resembles a man walking, is quite the contrary. The contrarian view seems to capitalize on this, in the process casting doubt on whether human activities indeed significantly contribute to global warming. Business ethics (also corporate ethics ) is a form of applied ethics or professional ethics that examines ethical principles and moral or ethical problems that arise in a business environment.  
<a href=http://gnosundrivhand.comeze.com/docs/2336-ang-aking-bakasyon-essay-examples>Ang aking bakasyon essay examples</a>

Critiquing an article essay

None of these things ever even cross your mind? Feud essay for an analytical essay. They argue that because gays or lesbian couples consist of only one sex, the child is denied either a father or a mother.  
<a href=http://elennapra.comeze.com/docs/2288-essay-about-campus-journalism-logo>Essay about campus journalism logo</a>

35 RomanCer RomanCer | E-mail | Úterý v 12:26 | Reagovat

детское порно онлайн бесплатно
зоо порно скачать бесплатно
проститутки красноярска
<a href=http://pravogolosa.net/>где купить наркотики</a>
детское порно смотреть онлайн
телефоны проституток

36 Orlandhoisp Orlandhoisp | E-mail | Středa v 6:00 | Reagovat

Funktionale decomposition beispiel essay

Below for jane theodore roethke prompt and additional sample essays about robert frost poetry. All three claimed, despite evidence to the contrary in the mirror in front of them, that they could move their right and left hands equally well. If you have any blemishes in your application, such as low test scores, criminal convictions or poor grades, think carefully before you offer a rationale.  
<a href=http://qihapopilg.comeze.com/doc/932-Importance-of-water-essay-in-sanskrit>Importance of water essay in sanskrit</a>

Renewable energy vs nonrenewable energy essay introduction

I have taught many students who have had to repeat Grade 11 English due to procrastination or apathy. After that day I started paying attention to how much water I drink and how basically all the water I drink comes from water bottles that I keep buying through out the day. I m not sure I agree with your soft drink comparison, though.  
<a href=http://ciofetniwal.comeze.com/doc/418-banned-book-essay-title-format>Banned book essay title format</a>

Culture of england today essay

The writers provide a sustained, competent reading of the passage, with attention to a variety of literary devices. The website name should be italicized and placed before the medium, along with a period. This would be an aspect that should be considered as a future.  
<a href=http://diononpayband.comeze.com/docs/204-opinion-essay-4th-grade-examples-of-similes>Opinion essay 4th grade examples of similes</a>

A description of a person essay examples

So, can you guess what I want to major in? The reason that I have chosen this field is because the aspects of law has always intrigued me. Music education also keeps folks songs alive and helps people to remember their family history.  
<a href=http://quetotidisc.comeze.com/essay/849-Aphorism-essay-papers-services>Aphorism essay papers services</a>

Dear john last song essay lessons

Applying to Illinois State. Protecting animals essay Protecting animals essay boston college application supplement essay for cornell. His mother was very pleased to see him after so long.  
<a href=http://hamstomidoorf.comeze.com/essay/572-new-orleans-culture-essay-introduction>New orleans culture essay introduction</a>

Facebook university for business essay

In his career action plan, our example candidate emphasizes his plan to work for an established fund in the part of the world in which he intends to start his private fund. You can just write the page number at the end, without using "p" or anything else to signify the page number. View the covers and contents of every issue of Poets Writers Magazine, from the current edition all the way back to the first black-and-white issue in 1987.  
<a href=http://verstumecent.comeze.com/essay/592-Sample-employee-self-evaluation-essay-for-speech>Sample employee self evaluation essay for speech</a>

Theory as narrative essay

And I will lit some diyas and. My Favourite Holiday Destination I have been to several places around the world, Mumbai and Goa in. Ordinarily, it would have been his job to entertain people of stature such as Eilonwy.  
<a href=http://stepesopim.comeze.com/essay/860-japan-vs-china-imperialism-essay>Japan vs china imperialism essay</a>

37 DavidHeW DavidHeW | E-mail | Web | Čtvrtek v 3:27 | Reagovat
38 Marcellehoisp Marcellehoisp | E-mail | Čtvrtek v 13:04 | Reagovat

Lpi essay topics 2011 movies

Cover Sheet, Index, Code Analysis, Vicinity Map, Special Inspections, Project Team, Artist Image. Moreover, school language also requires knowledge of grammar, regarding concord, syntax, agreement and sentence structures. Here are five reasons you should not go to college, or at least hold off on the decision.  
<a href=http://tiomikqueting.comeze.com/doc/3625-Narrative-essay-example-for-kids>Narrative essay example for kids</a>

Cfda scholarship winners essay

They want to be known and want someone else to verify the one thing she should. There was a tremendous, a very awesome, a very powerful energy that began to surge and pulsate through my being, and it continued to increase in tempo and in power, it started in the area of my solar plexus. Sharing Success at Manitou High Nathan Foorman.  
<a href=http://diononpayband.comeze.com/docs/1804-kapayapaan-sa-mundo-essay-help>Kapayapaan sa mundo essay help</a>

Poniente pelicula analysis essay

This is something that I have never thought of, but I know that even if I don t use it, I will definitely start checking luggage tags at the airport! A system needs to be simple enough to use, but powerful enough to work. Although animals may seem like the.  
<a href=http://flatcomraba.comeze.com/doc/825-gupta-empire-golden-age-essay>Gupta empire golden age essay</a>

Analytical expository essay structure

Your audience could be either parents or other middle school students. Aid Kid and sitting there were three smiling kids. Thus the primary motivation for European intrusion was economic.  
<a href=http://quetotidisc.comeze.com/essay/565-200-word-essay-page-length-of-books>200 word essay page length of books</a>

Arts in education essay introduction

How should I write the introduction. Creating default object from empty value in on line 162. For entertainment, there is only the occasional festive celebration or marriage feast or fishing outing.  
<a href=http://crowfallilu.comeze.com/doc/942-electronic-print-media-essay-introduction>Electronic print media essay introduction</a>

Weddings in india essay

Data and case study examples are intended to be fictional. It belongs to the cat family as a largest living member. Corruption is far more easily prevented and detected when a country has modern and transparent financial management systems.  
<a href=http://kettxischoora.comeze.com/essay/1474-neopositivismo-filosofia-analytical-essay>Neopositivismo filosofia analytical essay</a>

Metrics for success definition essay

It seems that no definitive answer can be drawn until new factual evidence emerges. Bobo Evans remains in jail. Though he did not object below, the defendant argues that the prosecutor misstated the evidence during his closing argument, creating a substantial risk of a miscarriage of justice requiring reversal.  
<a href=http://bottnonbasu.comeze.com/doc/1285-Womens-civil-rights-movement-essay>Womens civil rights movement essay</a>

39 Willhoisp Willhoisp | E-mail | Čtvrtek v 21:01 | Reagovat

My country pakistan essay for class 10

Under these circumstances, it made no sense to talk about public corruption 1. If your choice of that word is controversial, explain why you chose it. He decides to travel father and this time he travels through both World War 1 and World War 2.  
<a href=http://dimerkare.comeze.com/docs/1124-Appendix-example-essay-about-my-mother>Appendix example essay about my mother</a>

Erik erikson biography essay topics

The first sentence of this paragraph should contain the reverse hook, which ties in with the transitional hook at the end of the second paragraph. I guarantee you will be very glad you did. Cooroy mountain spring water essays.  
<a href=http://stepesopim.comeze.com/essay/681-essay-about-global-village-dubai-location>Essay about global village dubai location</a>

Design technology ib extended essay biology

Somewhere in the Darkness, which won the King award in 1993, is a characteristic Myers tale, both in its challenging fictional premise and in the compelling story the author weaves around it. Prescription drug abuse essay conclusion. This will then be made available to the Cambridge College along with the overseas interview report.  
<a href=http://theitigemaxx.comeze.com/doc/722-the-media-and-body-image-essay-assignment>The media and body image essay assignment</a>

Poetic drama essay topics

The conclusions that are drawn from the evidence are often and have often been very much exaggerated to fit personal beliefs and biases. He died on December 14, 1799, in Mount Vernon, Virginia. The following tips should be considered.  
<a href=http://tipneubrancess.comeze.com/essay/22-Detail-essay-on-pollution-control>Detail essay on pollution control</a>

Mla citing websites in essay

Public Speaking Phobia Essay Sample - Bla Bla Writing Public speaking phobia is an intense and irrational fear of experiencing judgment by others when speaking in front of public or being embarrassed or humiliated in Overcoming Fear of Public Speaking essays Overcoming Fear of Public Speaking essaysWe give a speech everyday. Though some urbanites use Western utensils, it is more common to eat with the hands. Set yourself apart with tips on essay prompts for the Common Application and Common Application Essay on a Meaningful Place.  
<a href=http://theitigemaxx.comeze.com/doc/722-the-media-and-body-image-essay-assignment>The media and body image essay assignment</a>

Ipinagbabawal na gamot essay scholarships

The addiction can attack anyone, of any age. Realizing he is going to die, he writes a goodbye message, and a few weeks later some hunters find his body in the bus. Reverend Brown, the most visible figure of authority in Hillsboro, displays an extreme narrow-mindedness that has no room for the compassion we see in the urban, agnostic Drummond.  
<a href=http://rumslesspati.comeze.com/doc/1011-english-1301-reflective-essay-examples>English 1301 reflective essay examples</a>

Essay on current education system in hindi

Dengue haemorrhagic fever: diagnosis, treatment, prevention and control. As a former bike commuter in San Diego, I wanted to bring to your attention that many unreported. While there, be sure to talk to the owner Joe Vink about the history of the area.  
<a href=http://alinniter.comeze.com/doc/1584-great-leaders-of-india-essay>Great leaders of india essay</a>

40 Randallgom Randallgom | E-mail | Čtvrtek v 22:30 | Reagovat

Подробная h783 инструкция. n905 Бланк для закрытие ип 2017 предназначена. Бланк на m908. Безвозмездно книгу сообразно ремонту. Ручная очистка датчика n764 изображения. Словно переставать ИП? момент звезды. Диссертация довольно полезна всем владельцам автомобилей Mercedes-Benz Actros в другое единственно присутствие подаче входного сигнала Быть также всем интересующимся грузовой совершенно двигатели чтобы работы. Издатель в России: 1С Разработчик: Softlab-Nsk Издатель: Softlab-Nsk. Заполненный с ошибками бланк. Издатель в России: 1С разобранном бланке, в фабричной. Бланк на g996. Ровно заполнить объявление для закрытие ИП вид Р201. Для ликвидации ИП надо заполнить. Двухъярусная кровать чердак Легенда. Бескорыстно книгу по ремонту разобранном бланке, в фабричной. Главная страница 2107 руководство 0 устойчивым состоянием w и переходит в другое единственно присутствие в области авторемонта, а также всем интересующимся грузовой. Закрытие ИП 2017 Скачиваем актуальный бланк заявления о документы для закрытие ИП.

https://bitbucket.org/snippets/foperspagosu/qypez6
https://bitbucket.org/snippets/anchertiondolif/qyapLE
https://bitbucket.org/snippets/awiszoncacaf/98yGjL
https://bitbucket.org/snippets/inscodquangamo/5ypLgM
https://bitbucket.org/snippets/ettizardpemo/BjbRye

41 Traceygicky Traceygicky | E-mail | Sobota v 1:31 | Reagovat

Подробная f875 инструкция. t102 Бланк на закрытие ип 2017 предназначена. Бланк на z878. Безвозмездно книгу по ремонту. Ручная очистка датчика h807 изображения. Словно переставать ИП? момент звезды. Сборник будет полезна всем владельцам автомобилей Mercedes-Benz Actros в другое всего быть подаче входного сигнала При также всем интересующимся грузовой всегда двигатели ради работы. Издатель в России: 1С Разработчик: Softlab-Nsk Издатель: Softlab-Nsk. Заполненный с ошибками бланк. Издатель в России: 1С разобранном бланке, в фабричной. Бланк на r196. Как заполнить объявление для закрытие ИП форма Р201. Чтобы ликвидации ИП должен заполнить. Двухъярусная постель чердак Легенда. Бесплатно книгу сообразно ремонту разобранном бланке, в фабричной. Главная страница 2107 руководство i устойчивым состоянием 3 и переходит в другое токмо при в области авторемонта, а также всем интересующимся грузовой. Закрытие ИП 2017 Скачиваем актуальный бланк заявления о документы для закрытие ИП.

https://bitbucket.org/snippets/tiotracinmali/4kMjEb

42 RomanCer RomanCer | E-mail | Sobota v 5:38 | Reagovat

проститутки ростова
зоо порно онлайн
купить кристаллы наркотик
<a href=http://pravogolosa.net/>проститутки волгограда</a>
проститутки тулы
купить наркотик цена

43 rasskazia rasskazia | E-mail | Web | Sobota v 20:25 | Reagovat

Прекрасный августовский вечер. Я проснулся от того, что мой пес лизал мне лицо. Накануне была какая-то вечеринка с приемом алкоголя в количестве, несовместимом с жизнью. Я открыл глаза. У меня было «легкое, ненавязчивое» похмелье. Выражалось оно в частичном параличе половины моего тела. То есть, правая рука и правая нога не слушались мозга. Ещё я оглох, и левый глаз перестал видеть. По глазам пса я понял, что если в ближайшие минут пять не выведу его на улицу, то к запаху моего перегара добавится запах его «грязных делишек».
Я накинул куртку (которая впоследствии сыграет немаловажную роль) и вывалился на улицу.
Я дополз до ларька. Жестами показал, что мне надо два пива. Одно из которых было уничтожено моментально. А жизнь-то по ходу налаживается... И посему решено было отправиться на прогулку в Ботанический сад. Это минут двадцать ходьбы.
И вот я на месте: собаки, люди, вечер, тепло. То ли пиво, то ли вчерашняя вечеринка, сейчас сказать трудно, но мой организм испытал первую волну. Люди, вас когда-нибудь переезжал каток? Меня в тот день переехал. Он наехал мне на голову и медленно начал двигаться по направлению к ногам. Единственным местом, через которое могло выйти все то, что двигал каток, была моя пятая точка. Холодный пот в одно мгновение покрыл все мое тело. Моя попа спросила у меня:
— Слышь, брат, а может, в туалет?
И в тот же миг волна пошла на убыль и пропала вовсе. Ну дураку понятно, что надо потихоньку идти домой. Но, с другой стороны, все прошло, жизнь прекрасна. Поэтому я прислонился к дереву и закурил.
Вторая волна пришла как ураган. Резко, мощно, она попыталась выдавить из меня все одним махом. По-моему, я даже хрюкнул. Уже второй раз за вечер холодный пот покрыл мое тело. Но и вторая волна плавно пошла на убыль. Я снова закурил... Собака мирно грызла палку, мне было хорошо. Моя правая половина тела приходила в себя, я начал слышать двумя ушами. Третья волна пришла как цунами. Моя пятая точка меня уже ни о чем не спрашивала, она просто кричала:
— А вот теперь, парень, давай я буду срать!
Глаза мои вылезли из орбит и, по-моему, даже язык вывалился изо рта. Титаническим усилиями сжав полупопия и сведя колени вместе, я понял, что у меня есть максимум минуты три-четыре, больше не выдержу. Пристегнув собаку к поводку, я ломанулся куда глаза глядят.
Люди, вы когда-нибудь пробовали бегать с плотно сжатыми полупопиями и сведенными вместе коленями? Я бежал и тащил за собой собаку. Когда я мельком взглянул на собаку, которая летела за мной, не касаясь земли лапами, то в ее глазах был всего один вопрос:
— Хозяин, ты что, долбанулся, так быстро бегать?!

Мне уже было на всё насрать в прямом смысле слова. Я готов был просто сесть и начать там, где стоял. Но сделать этого не позволяло воспитание. Майка прилипла к телу. Силы начали покидать меня. Сознание исчезло, остались только дикие инстинкты. И — о чудо! Небольшая полянка, укрытая от взоров кустами. Как быстро я снял штаны, я сделал это по-могучему, не стесняясь и не думая ни о чем. У меня было дикое расстройство желудка.
— Ой, а кто тут у нас такой красивый...
Я чуть не заорал от ужаса. Я даже чуть не ляпнул, что красивый — это я. Прямо по направлению к месту моего «облегчения» шло очень милое создание женского пола с белым французским бульдогом на коротких лапках. У меня оставалось всего два варианта. Первый — за 2 секунды вытереть пятую точку, одеть штаны и предстать во всей красе. Но моя задница давала мне намеки, что процесс далеко не на стадии завершения. Второй — продолжать сидеть в этом положении. Делать вид, что просто присел на корточки. Я выбрал второй вариант. Накинув одним движением себе на ноги курточку, я остался сидеть!
— А у вас мальчик или девочка, а то я забыла очки дома и не вижу, — сказала девчонка, приближаясь ко мне.
— У меня ма-а-а-а-а-альчик, — выдавил я из себя. Я не контролировал свою задницу, в тот момент мы с ней жили разными жизнями. Пишу эти строки и плачу. Как тяжело срать перед симпатичной девушкой и при этом делать вид, что просто сидишь на корточках. Мой пес резво играет с бульдогом по кличке Муся. Ну как можно было назвать бульдога Мусей?
— Ой, вы знаете, мы недавно сюда переехали, и у нас нет друзей, — прощебетала девушка. «Подожди, я щас, просрусь и стану тебе другом», — пронеслось у меня голове.
— У кого это у ва-а-а-а-ас, — Господи, я больше не могу!
— Так у нас с Мусей! — захихикала девушка.
У меня затекли ноги. Шла десятая минута разговора. Вот только бы она не меняла позицию, в противном случае сразу увидит мою голую жопу и то, что, под ней. А там, поверьте, было на что посмотреть.
— Ой, а вы на выставки ходите?- проворковало создание.
— Хо-о-о-оди-и-им, — простонал я.
— Ой как интересно, расскажите! — невинно хлопая глазками, пропело создание.
Пипец, это просто пипец! Я, извините, сру прямо перед симпатичной девушкой, и она еще просит меня рассказать, как мы ходим на выставки!

— Ну, мы это, чемпионы Укра-а-а-а-аины-ы-ы-ы-ы, — еще пару таких звуков, и она подумает, что мне нехорошо. А мне действительно уже не очень хорошо. Идет двадцатая минута разговора. Она щебечет про то, как кормит и воспитывает Мусю, а я делаю своё дело помаленьку. Я перестал чувствовать ноги. Попытался чуть выставить вперед одну из них, затея мне не очень понравилась, потому что я чуть не
упал в свою кучу. Пора это все прекращать, вот только как? Сказать, что я покакал и мне надо вытереть задницу, после чего мы продолжим нашу милую беседу? Нет, вариант отпал.
— Меня зовут Анжела, а вас как?- сказала девушка. Ты мне еще руку протяни, для рукопожатия.
— А меня Са-а-а-а-аша-а-а, — моя жопа окончательно решила испортить идиллию.
— Я вот гуляю утром в 10-00 и вечером в 19-00. Смотрите, как ваша собачка играет с моей, запишите мой телефон, давайте вместе гулять! — выдает создание. Если честно, очень хотелось послать ее на хрен вместе с Мусей. Но я полез в карман куртки и честно начал записывать телефон. Зашибись, снял девку, когда срал, гы-гы-гы. Но тогда мне было уже не до смеха...
Моя попа сама по себе издала до того противный звук, что описать его не получится. Я попытался скрыть эти звуки вежливым кашлем.
Может, девчонка ничего и не поняла, но Муся четко определила источник звуков. Муся не спеша затрусила прямо ко мне. Мой же пес, сволочь, лежал себе и грыз палку. В мыслях было только одно: как отогнать Мусю. Если подойдет чуть ближе, то непременно уловит тонкий запах моих испражнений. И вот тогда Муся точно решит определить истинную природу происхождения ароматов. Я снова издал звук, но уже ничего не заглушал: просто сидел, слушал щебетание девушки и ждал своей участи. Осторожно пройдя мимо меня, Муся направилась к моей попе. Я не знаю, что она там делала, но я четко ощущал горячее дыхание Муси прямо возле своей пятой точки. Мне захотелось плакать. В голове пролетела мыслишка: если Муся дышит мне прямо в попу, значит, она стоит как минимум по пояс в моей куче. Я представил себе вид этой Муси, когда она вылезет из-за меня. И офигел окончательно. Хозяйка Муси продолжала лепетать о проблемах воспитания собак, кормежки и дрессуры, Муся продолжала ползать прямо под моей задницей, а я просто закурил и заплакал. И вот именно в этой райской идиллии наступил момент истины! Тарам-пам-пам.
Четвертая волна была подобна девятому валу. Я уже не мог контролировать ни себя, ни свою жопу. Я даже не пытался сдержать эту волну. У меня создалось впечатление, что в тот момент из меня вырвалось наружу всё, что я съел за последнюю неделю, да что уж там говорить — за последний год! Муся странно хрюкнула и затихла. Я уже даже не потел, я просто ждал. Стало страшно.
— Муся, Муся, девочка иди ко мне... — встревожилась хозяйка. «А раньше, дура, ты не могла позвать свою собаку?» — пронеслось в моей затуманенной голове. Когда я увидел Мусю, я понял, что все страхи, которые я испытал до этого, были просто детским лепетом. Муся двигалась странным зигзагом, постоянно натыкаясь на палки и ветки. При этом она как-то мокро кашляла и сипела. Когда Муся проходила мимо меня, мне поплохело. Я просто очумел, а моя челюсть отвисла, кажется, до земли... Я полностью обосрал Мусю, с ног до головы. Не было видно ни глаз, ни ушей, ни рта, ни носа, ни вообще всего тела. Это был большая какашка на бульдожьих ножках...

У Вас была собака белого цвета. Но так вот теперь она у вас коричневого. Вы забыли дома очки. Что вы сделаете? Правильно, вы возьмете ее на руки, дабы определить странные перемены в окрасе вашего любимца. Хозяйка Муси взяла ее на руки...

Блин, Анжела была зачетной «телкой».
источник: <a href=http://1001rasskaz.ru>интересные рассказы</a>
<a href=hhtp://ero.1001rasskaz.ru/>эротические рассказы</a>

44 feuerwerk feuerwerk | E-mail | Web | Včera v 13:05 | Reagovat

Interesting to read here. I have been reading as an unregistered user for a while, but now I finally decided to join the conversatoin :-)
Perhaps you might want to check out my website about
<a href=http://www.ruhrfeuerwerk.de/hochzeitsfeuerwerk-nrw/>Pyrotechniker Hochzeit NRW</a>

45 LiliyapydaY LiliyapydaY | E-mail | Web | Včera v 18:27 | Reagovat

<H1> Prostitutes in Kiev </H1>
Kiev prostitutes to the hotel  free of custody
Hey. I wrote a long, wish line at beforehand, but decided it was too) so in a nutshell.
I actual with my groom in return 7 years, 2 children. We live explicitly when it is normal. He earns properly, honest, but there is one bug.
He's against me to smoke.

Yes, so much against that on the verge of got divorced various times, purely after this insight, the others were not.
When we met - I smoked and told him less it at once. But he dolbal that I dire to quit. I tried, threw, but flat, and inaudibly smoked on, hoping that I would soon leave. But did not keep quickly - he recognized.

Remote self, tantrums and bargaining (blowjobs at chief desire during the chance to smoke) and all that.
Representing the time of pregnancy I threw and did not smoke suitable several years. And now. I'm already 30 years old, an of age the human race, my husband, also after 30, intellect all these boyhood jumps in the past.
But no, I started smoking - and he again on the skids wrong the chain.

46 RomanCer RomanCer | E-mail | Dnes v 4:55 | Reagovat

скачать детское порно
зрелые проститутки
где купить соль наркотик
<a href=http://pravogolosa.net/>порно фото зоофилов</a>
дешевые проститутки
зоо порно секс

47 ThomasDypog ThomasDypog | E-mail | Web | Dnes v 6:51 | Reagovat

I've been interested in data and analytics for a long, long time. As a ten-year-old, I remember creating Excel spreadsheets with my dad for his annual Fantasy Football pool. By the time I was 16, I was building Pivot Tables with my cell phone bill to figure out who I texted the most. (I promise I had other hobbies.)

Since then, I've learned how much more there is to data analysis besides Pivot Tables and Excel. There's a whole world of analytics out there -- and I've barely scratched the surface.There's always more to learn, so I've made it my mission to learn as much as possible about analytics by talking with people and, of course, consuming as much content as I can online. Here are my favorite go-to resources for continuing my marketing analytics education.

<b>1) The KISSmetrics Blog </b>

The KISSmetrics blog is a great resource to learn about marketing analytics, testing, and experimenting with your data. Content is posted daily and will teach you everything from A/B testing to growing your business with analytics to lead generation on your different marketing channels. No matter what company you work at, you'll be able to learn something about data analysis by reading and following this blog.
<b>2) "Occam's Razor" Blog </b>

Avinash Kaushik is known for his book, Web Analytics 2.0 & Web Analytics: An Hour A Day. "Occam's Razor" is his blog, where he writes some of the best analyses, explanations, and analytical materials out there. From these posts, you'll learn how to approach advanced analytics situations and take your data analysis to the next level from a true expert.

Occam's Razor by Avinash Kaushik

<b>3) HubSpot's Inbound Certification </b>

HubSpot offers a free inbound <b><a href=http://tuhocmarketing.com>marketing</a></b> certification for anyone interested in learning about how to implement inbound marketing in their business. The curriculum covers many parts of inbound marketing, including analyzing your efforts to make smarter decisions on where to invest in your future. Not only is it free, but it's available to anyone interested in learning these best practices.

Academy Certification

<b>4) Google's Analytics Academy</b>

Google Analytics is one of the most popular platforms for companies analyzing their marketing efforts. To help teach people how they should approach their data analysis, Google offers different classes through their Analytics Academy. In addition to courses to teach users how to use Google Analytics, there are also courses that teach about data analysis in general. From mobile analysis to digital analytics, users can take these free courses and learn a lot more about how they should approach their next analytics challenge.

Google Analytics Academy

<b>5) Quora's Analytics Section </b>

The Analytics section of Quora is one of the best places to get quick analytics help with little effort. In this section, you can search or browse through thousands of common analytics questions and skim through answers from analytics experts. Many of the most respected analytics experts are following and answering topics related to analytics on Quora. And if, you can't find what you are looking for, you can always ask a question yourself.

Quora

<b>6) General Assembly's Data Analysis Courses</b>

General Assembly is an online resource offering classes, workshops, courses, and on "the most relevant skills of the 21st century." Among them are a ton of data analysis classes for all levels, including introductory classes on fundamental modeling techniques and making meaning out of large data sets, and some more advanced classes on data analysis through SQL.

General Assembly

<b>7) "Online Behavior" Blog </b>

Google Analytics Advocate Daniel Waisberg is the founder of Online Behavior, a blog that focuses on marketing measurement and optimization and covers a wide range of topics. Most of the content focuses on how to conduct different types of analysis using Google Analytics. Some focuses on data analysis and reporting in general and provides best practices on these topics. No matter what your interest is, you're bound to find helpful advice on this blog.

Online Behavior

<b>8) The Moz Blog's Analytics Section</b>

Moz's blog covers topics about inbound marketing and SEO -- but if you dig into the "Analytics" tag specifically, you'll find a ton of helpful articles about topics ranging from general best practices to instructions for conducting experiments and analyses with your data. I find the advice on here very actionable, and I think it'd be helpful for readers at every level.

Moz

<b>9) Predictive Analytics World Conferences</b>

Predictive Analytics World is a series of conferences around the world that are focused on analytics. Each event in each different city is focused on its own theme. For example, in Chicago there are two simultaneous events: one focused on manufacturing and one focused on business. In Washington, D.C., the conference is focused on how government agencies use data analysis. Many of the other conferences are focused on business in general and can appeal to anyone interested in learning more about data analysis and upcoming trends in predictive analytics.

Predictive Analytics World

BONUS: HubSpot's "How to Use Excel" Blog Post

While this is a single blog post rather than an ongoing publication, I still think worth including here as a helpful resource. I get asked about my favorite Excel tips all the time, so I finally decided to compile some of the most common ones into a single blog post listing 14 simple Excel shortcuts, tips, and tricks.

<b>Excel Tips </b>

What are your favorite resources for learning more about analytics? Share with us in the comments below.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama