Pohled na svět trochu jinýma očima

Chybí Čechům dospělost?

10. února 2017 v 12:50 |  Výkřiky opilého filozofa
Cítíte se být dospělými? Mně je 21, takže bych měl být dospělý nejen u nás ale i v První republice a stejně tak v USA, ale stále si připadám spíše jako něco mezi adolescentem a dospívajícím. A je vůbec důležité, abychom se cítili jako dospělí?

Dříve to bylo celkem jasné, měli jsme tu biřmování, první menstruace aj. To všechno byly - a někde ještě jsou - důležité rituály, které oddělují jednu etapu života od druhé. To zní celkem banálně, ale co se stane, když tento rituál zmizí? U jiných kultur jsou rituály zcela běžné a mnohdy i zásadní. Např. takový africký kmen Nuerů, rituál vstupu do dospělosti je zakončen tím, že mladíkovi od ucha k uchu přes čelo vyryjí nožem několik čar - většinou řežou až na kost. Těch linek je maximálně 5 a chlapec nesmí dát najevo, že cítí bolest. To je jen jeden z mnoha rituálů a všechny jsou svým způsobem zajímavé a většina z nich nám zároveň připadá padlá na hlavu. Důležité ale je, když chlapci nožem uděláte jizvy na čelo, tak všichni po tom ví, že on je dospělý, a všichni se k němu tak chovají. Budou se k němu chovat jinak, budou ho jinak oslovovat, bude mít náhle jiné povinnosti a jiná práva atd.

Někteří sociální antropologové proto tvrdí, že v naší společnosti takový rituál chybí a to má své důsledky. Můžete samozřejmě namítnout, že tu máme rituály - první občanka, 18. narozeniny, maturita aj. Ale sami se zamyslete, jestli tento rituál je závazný pro většinu společnosti, jestli se k němu pojí soubor pravidel atd. Např. maturita, jež napadne většinu lidí jako první, není pro všechny. Znamenalo by to tedy, že lidi bez maturity nejsou dospělí? Jistě že ne. Narozeniny i občanský průkaz máme sice všichni, ale jak moc je to významná událost? Narozeniny byly více či méně jako každé jiné a občanka byla jen další kartička do mé peněženky. Jediný jakýsi náznak dospělosti, co si tak pamatuji, byl, když jsem dovršil 15 let a prvně mi nalili slivovici - a to nejsem z Moravy J. Ale to je málo.

Když se podíváte třeba k oněm Nuerům, rituál není jen nějaká okázalá událost. Stojí za ní dost pravidel, která jednak říkají, jak bude rituál probíhat, druhák říkají, jak se daná osoba změní. Společnost ji náhle jinak vnímá, jinak k ní přistupuje a to je zásadní. Jenomže mě když bylo 18, tak se více méně nic nezměnilo. Byla oslava, během dne jsem třikrát byl v hospodě, ale druhý den se vše vrátilo k normálu. I když tedy rituály máme, jsou už to spíše jen dozvuky kdysi důležitých rituálů. Lidé po tom nezískávají status dospělosti na základě rituálu, ale na základě sebeidentifikace. Což se dnes projevuje např. tak, že lidé se dospělými cítí být v čím dál pozdějším věku. A taky se tím mění jen náš pohled na nás samotné, ale ne pohled našeho okolí na nás.


A je vůbec dobré, abychom tu takový rituál měli? Podle mě problém nastává v tom, že někteří se stále chovají jako děti v situacích, kdy už by měli být dospělými. Já vím, zní to dost vágně, ale posuďte sami. Kdybychom tu měli rituál, který by jasně říkal, co už člověk dělat nesmí (nesmí se chovat jako dítě) a co naopak už nově dělat musí (být zodpovědný), který by člověka jasně změnil a zároveň by k němu i ostatní tak přistupovali - to je opravdu dost důležité -, přičemž by to nebyla jen nějaká maškara, ale událost, kterou by všichni respektovali a ctili, co by se pak stalo? Imho by to byla dost pozitivní věc a možná by pak v naší společnosti bylo o něco příznivější atmosféra. Co myslíte?

________________

V komentářích zazněly dost rozumné argumenty (díky za ně), díky kterým jsem si uvědomil některé další souvislosti. Rád bych na ně nějak reagoval, resp. pozměnil svůj názor.

Je problém už samotná definice toho, co je dospělost/děckost. To je do určité míry individuální záležitost, nicméně i tak věřím, že části našich představ jsou si minimálně podobné. Jinak řečeno, věk je opravdu jenom číslo, protože u každého tento proces probíhá jinak, nicméně jsou zde podobné znaky. Určitě je i správné, že si někdo zachová část své dětské duše, ale na čem se nejspíše shodneme všichni: u každého by měl proběhnout nějaký posun k dospělosti. Pokud se člověk ve 30 letech chová stejně jako ve 12, tak je zde nejspíš nějaký problém. Pokud tedy už ve dvanácti se nechová opravdu "uvědoměle", což většinou tak není. Zkrátka "stáváním se dospělým" je jen jakýsi princip, který v praxi funguje jinak než v teorii, jelikož je zasazován do různých okolností a kontextů.

Když jsem ale přemýšlel nad komentáři, napadla mě ještě jiná věc. Možná je to přeci jen správně, že už tu nemáme žádný rituál, který by nám jasně ohraničoval dětsví a dospělost. Přeci jen je to jakýsi posun k naší individuální svobodě - společnost už nám nevnucuje, jací máme být, nemusíme už bojovat se stereotypy a konvencemi (co se týče dospělosti), i když ty tady do jisté míry stále jsou. Každopádně je-li to tak, máme i větší zodpovědnost, jelikož ta roste se zvětšující se svobodou.

Společnost nám už nevnucuje přímo, jak se máme chovat coby dospělí, musíme na to přijít sami. To je dobré v tom, že si můžeme zvolit "svoji formu dospělosti", ale platíme za to tím, že mnozí jedinci budou mít s "hledáním dospělosti" problém. Tudíž už není tak jasné, kdy jsme dospělí a kdy ne, někdo z nás se může jako nedospělý cítit i ve třicítce. Zároveň pro některé lidi by bylo lepší, kdyby jim společnost nalajnovala život a řekla jim: "od teďka budeš dospělý a budeš se chovat takto". Jelikož to se ale neděje, tito lidé se mohou dostávat do nejasné pozice, ve které mmj. nemusí mít charakteristiky, které považujeme za "dospělácké". Proto některým "dospělým" může chybět "dospělost" a to jsem vlastně chtěl říci celým celým, jenomže v něm jsem to moc zobecnil.

Ještě jednou díky za vaše komentáře! :)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sdfgsdf sdfgsdf | 10. února 2017 v 13:22 | Reagovat

jaká maturita omg

2 Milan Milan | E-mail | Web | 10. února 2017 v 13:24 | Reagovat

[1]: https://cs.wikipedia.org/wiki/Maturita

3 Eliss Eliss | Web | 10. února 2017 v 14:55 | Reagovat

Dospělost přijde podle mě zkušenostmi, a věk v tom nehraje zase tak moc roli...

4 Patrik Patrik | Web | 10. února 2017 v 16:55 | Reagovat

Souhlasím s komentářem výše. Věk je jenom číslo:) Zastávám názor, že pokud by naše společnost "vybudovala"rituál, po kterém by člověk musel zastávat postoje a chovat se, jak vyžaduje onen nepsaný "zákon rituálu," vedlo by to k častým frustracím a deprivacím jedince z toho, že není schopen přirozeně dosahovat toho, co je po něm vyžadováno. Chápu, pokud se člověk ve 30 necítí jako dospělý, je něco špatně, ale jinak bych tomu nechal volný průběh. Něco jiného jsou zvyky a tradice africké společnosti, něco jiného jsou zvyky a tradice západní, rádoby liberální, společnosti.Co by nastalo, kdyby se dotyčný po rituálu nechoval dospěle?!
Ale pěkná úvaha :))

5 Milan Milan | E-mail | Web | 10. února 2017 v 17:02 | Reagovat

[4]: Díky za pěkný komentář :)

Máš pravdu. Já sám se často nerad podvoluju společenským konvencím. Možná jsem nemusel psát, že by svět byl s tímto rituálem lepší, ale zůstat u toho, že ten rituál tu prostě není, což má své důsledky.

6 hvezdnysnilek5 hvezdnysnilek5 | 10. února 2017 v 18:09 | Reagovat

Podle mě chybí zmínka o současných "rituálech" v podobě 1. obdržení řidičáku (který ale samozřejmě nemusí mít a nemá každý) a 2. svatby a narození dítěte; a právě druhý bod tahle společnost totálně rozmělnila a zpochybnila - v tom vidím velký problém současnosti u nás. :-?

7 Asterius Asterius | E-mail | Web | 10. února 2017 v 19:30 | Reagovat

Je otázkou, co by měl dospělý člověk všechno splňovat, aby byl dospělý. Myslím, že by toho mělo být víc, než jen zodpovědnost. Navíc zodpovědný může být člověk třeba ve věku 12, 14 let, takže sama zodpovědnost podle mého dospělost nedefinuje. Kritérií by mělo být víc. Pak se ale lehce stane, že dospělých, kteří by všechno splňovali, bychom měli jako šafránu, většina by byla v nějakém ohledu nedospělými.

Tohle bych nechal spíš stranou. Ukazuje se tu jiná věc.
Myslím, když nad tím tak přemýšlím a aniž bych něco dál zjišťoval, že všechny ty rituály, které se odehrávají veřejně a mají význam nejen pro jedince, ale také pro okolní společnost, vycházejí z náboženství. Jenomže současná většinová společnost na západě odmítá náboženství, a tak nemá ani žádné veřejné rituály, které by měli zásadní význam ve společnosti. V tomhle ohledu je v současnosti mezi lidmi jakási prázdnota, která volá po zaplnění.

8 Anette Anette | Web | 13. února 2017 v 12:12 | Reagovat

Já si třeba nemyslím, že je úplně správně abychom jsme se přestali chovat jako děti. Je určitě důležité abychom jsme byli vyzrálý, zodpovědný a tak dále, ale to, že v sobě necháme kousek dítěte je správně.

Co se týče toho že si mnohdy neuvědomujeme, kdy se stáváme dospělým , je možná občas problém, ale viníka bych nehledala v chybějícím či nedostatečném rituálu, ale ve výchově v rodině a ve školství.

9 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 13. února 2017 v 12:25 | Reagovat

Doporučuju zkouknout tento příspěvek - je o nevěřícnosti, že by mohl existovat někdo, kdo ještě ve třiceti nežije "normálně" a dospěle.
http://www.zpovednice.cz/detail.php?statusik=986140&orderby=ide
Otázkou je, zda je normální, aby člověk, může-li, si žil mladicky a bezstarostně, nebo je to nepřijatelné a člověk nad řekněme 25 by měl mít závazek buď pracovní nebo vztahový nebo finanční, prostě mít děcko bejvák chlapa nevěry hypotéky nemocný děcka apod... Já osobně se tomu všemu vyhýbám, proto jsem taky nedospělý dítě ... a hodně lidí to sere, protože závidějí... Takže co je dospělost...? V našich končinách bych řekla leda tak PROBLÉM. A dospělost není ani to, když tě v buši kousne v rukavicích ohnivej mravenec a ty to máš vydržet ... tam mají to vnímání taky divný.... takže asi tak no. Dospělost podle mě není o věku ani o způsobu života... je to jen kýmsi určený číslo a něčí představy o tom, jak by se člověk MĚL chovat.

10 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 13. února 2017 v 13:42 | Reagovat

Já jsem za rituály dospělosti, lidi by si měli uvědomit, že dospělost a její práva také něco vyžadují. Bohužel dneska máme kolem sebe party hejsků, kteří si uvědomují práva, ale už ne ty povinnosti. Já se dospěle cítím a i přes to nejsem zapšklá stará konzerva, jak si mnozí myslí že není nic mezi hyper super freecolin mládím a nudnou a usedlou dospělostí.

11 queen6 queen6 | E-mail | Web | 13. února 2017 v 14:07 | Reagovat

Má verze toho, co znamená být dospělý, zní takto: "Dospělost není v odmítání dětských věcí, dospělost je v umění stát se alespoň na chvíli dítětem."
To že se "hranice" dospělosti posouvá je prokázaný fakt. Podle antropologů je to způsobeno neustálým zvyšováním průměrného věku dožití, přičemž poměr mezi délkou tohoto období a celkovou délkou života zůstává stejný.
Tudíž se vlastně nic zásadního neděje a skutečný problém vytvářejí až poněkud "evolučně zastydlá" společenská pravidla, která se vyvíjejí o mnoho pomaleji.

12 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 13. února 2017 v 16:00 | Reagovat

Můj synek se právě přihlásil do autoškoly. Osmnáct mu bude za měsíc a možná bude plnoletý, ale pořád to bude nezodpovědný puberťák.
Když mi před pár lety tvrdil, že puberta už je vlastně dospělost, řekla jsem mu, že dospělý bude, až puberta nebude ovládat jeho, ale on bude ovládat svou pubertu. Své výbuchy vzteku, chuť a nechuť...
Nevím, jestli je dospělost o odpovědnosti.
Já jsem zodpovědná za sebe i svoje tři děti a bojím se, že to nebude trvat dlouho a budu zodpovídat i za své rodiče.
Ale ani ve svých čtyřiceti se necítím dospěle.
Občas jsem to malé a ustrašené dítě...
Skoro mi připadá, že dospělost je stav několika životních momentů :-)
Ale ano, podle zákona jsem dospělá už 22 let...
Nemám maturitu, takže tahle zkouška dospělosti mi nepomůže :-)
Pracovat jsem začala už v sedmnácti, v době, kdy jsem dospělá rozhodně nebyla...

Tvůj článek je velice zajímavý a rozhodně stojí za zamyšlení...

13 Klér Klér | 13. února 2017 v 16:36 | Reagovat

Z vědeckýho hlediska existuje několik druhů dospělosti. Biologická, legislativní, ekonimická a emocionální a je možný, že ještě nějaká, už je to dlouho, co mě z toho zkoušeli před tabulí. Je mi 22 a všechny hranice výše zmíněných dospělostí mám za sebou, přesto si dospělá nepřipadám. A čím jsem starší, tím víc docházím k názoru, že dospělost je relativní pojem, kterého někdo dosáhne v 15, jiný ve 30 a někdo nikdy. Pracuju s lidma, kterým je od 20 do 60 a bez ohledu na věk se někteří chovají jako děti na základce pořád.

14 Marka Marka | Web | 13. února 2017 v 18:04 | Reagovat

Osobně si myslím, že člověk má určitou povahu, která se odráží na to, jak se chová v dospělosti a taktéž i v dětství :) Taky bych nechtěla rituál z toho důvodu, protože bychom byli jako stádo. Takhle se člověk může odpoutat od těch lidí, co nemají vlastní hlavu a potřebují, aby je někdo řídil. Možná je to jen o psychice a zálěží, jak si to člověk nastaví - může si sám říct, co bude jeho rituál. Sama chci mít chvíle, kdy se budu chovat jako dítě i ve 40, ale člověk by měl znát hranici, kdy je to přístupné a kdy je to nemístné.

15 4kocour4 4kocour4 | 13. února 2017 v 18:34 | Reagovat

Máš pravdu že z Moravy nejsi, to by ti nalili mnohem dřív než v 15 xD

16 Tess Tess | 13. února 2017 v 18:37 | Reagovat

Nechci být dospělá. Příjde mi že to utíká moc rychle ale já chci prostě zabrzdit...a být ještě dítě.

17 zjinyhosveta zjinyhosveta | Web | 13. února 2017 v 19:13 | Reagovat

Mně bude za rok 30 a děsím se toho jak čert kříže. Tohle číslo mám spojené právě s tou zodpovědností, miliony povinností, stres, nervy, žádná zábava. Brr. Děs. A to nejsem diskotékový typ, ani opilec a tak. Ale prostě rodina, závazky starosti, kterých už teď mám dost a dost. Díky, nechci. Mně můj táta naučil, že dospělost znamená konec radosti a kopec starostí a zodpovědnosti. A přitom já se furt cítím tak na 15 (ale v tom věku už jsem byla rozumná, jen ještě bezstarostná).

18 Wendy Wendy | E-mail | Web | 13. února 2017 v 19:18 | Reagovat

Dítětem navždy :D

19 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 13. února 2017 v 21:34 | Reagovat

V poznámce pod čarou to už naznačuješ - osobně si myslím, že takový rituál nepotřebujeme. Proč by měl nějaký primitivní rituál určovat, že teď už jsi dospělý, když se na to třeba ještě necítíš?
A jestli si v jednadvaceti nepřijdeš dospělý, je to naprosto v pořádku. Je jenom na tobě (a okolnostech), kdy dospěělost přijde. Ale osobně si myslím, že pocit "teď už jsem dospělý" nepřijde nikdy a u nikoho. A asi bych ho ani nikomu nepřála.

20 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 12. března 2017 v 15:48 | Reagovat

J8 si právě myslím, že vzhledem k dnešní změněné společnosti už není třeba na tyhle rituály dávat takový důraz. Nejsme kmenové společenství.
Tohle je zrovna určitě užitečný přežitek, ale není třeba, aby na těchto rituálech "stál svět", jestli mi rozumíš.

21 m. m. | E-mail | Web | 12. června 2017 v 19:04 | Reagovat

Maturita je fraška. Vždycky mě pobaví, když si plno lidí myslí, že právě složili "zkoušku dospělosti", a vůbec nejvíc mě baví ti, kteří to dali bez přípravy levou zadní a "nic to nebylo". Pokud to nejsou extrémní géniové, patrně to bylo proto, že v jejich škole maturita za nic nestojí a jednoduše není těžká. Oproti tomu jsou školy, kde to opravdu nezvládne každý, a nemusí to ani znamenat, že je to debil nebo že se nervově zhroutil. Prostě tam třeba funguje systém, který to nedá zadarmo každému.

Není to Čechy, to je podle mě všude v moderní společnosti. Máme tolik možností se flákat a vyhýbat "reálné" zodpovědnosti, a hojně toho využíváme. Bydlíme u rodičů do třiceti nebo i dýl, děláme si život pohodlný, chodíme na vysokou proto, abychom si prodloužili "studentský život" a nemuseli nic řešit. Rodiny zakládáme pozdě nebo vůbec. Společnost se tak prostě vyvinula, ale časem to zase bude jinak, kdoví, kam se to posune dál.

Já si taky nepřipadám obzvlášť dospěle a dělám milion nedospělých věcí, a přitom je mi 28. Život je takový, jaký si ho zařídíš a jak ho vedeš. Někdo se potýká s těžšími rozhodnutími a pracemi a musí vynakládat víc úsilí a víc zodpovědnosti, někdo to zase má jednodušší a víc zevlí. O věku to ale není.

22 Sidchesy Sidchesy | E-mail | 7. října 2017 v 4:49 | Reagovat

[url]http://gpsvsem.ru/soft_list.php?page=5    [/url]

23 leighcj1 leighcj1 | E-mail | Web | 7. října 2017 v 13:07 | Reagovat

After my recent contract
apps download free games free games free google play for tablet free slots games to play free games apps download for mobile
http://android.adult.games.yopoint.in/?gain.evelin
google software for android install play store my top game online free apps free games best selling android phone

24 Jamesrep Jamesrep | E-mail | Web | 7. října 2017 v 19:33 | Reagovat

сердечный сайт http://seometria.net/news.php

25 Sidchesy Sidchesy | E-mail | 7. října 2017 v 19:39 | Reagovat

[url]http://ymelie-ryki.ru/news/2011-09-18-390    [/url]

26 ThomasVag ThomasVag | E-mail | 13. října 2017 v 13:51 | Reagovat

Выпить становится целью жизни, привычные интересы вытесняются алкоголем, повышенная агрессия и ссоры в  семье? Лекарство есть! Подробнее - http://pochta-i.ru

27 lethafb16 lethafb16 | E-mail | Web | 14. října 2017 v 18:22 | Reagovat

Late-model devise
http://arab.egypt.adultnet.in/?entry-kaia
vedad serbia font annual africa

28 MewaurdOdope MewaurdOdope | E-mail | Web | 19. října 2017 v 20:11 | Reagovat

Rockwool Light Batts – более тяжелый термоизолятор при, схожих утеплительных качествах <a href="http://www.ristroy.ru/info/ustrojstvo-krovelnogo-piroga.html">типовая гидроизоляция бассейна пирог</a>.

29 LeslieSnoni LeslieSnoni | E-mail | 20. října 2017 v 14:19 | Reagovat

Stylish <a href=https://www.redbubble.com/people/goshadron/works/26188580-vintage-maps-of-the-world-geographic-and-hydrographic-map-of-the-whole-world?asc=u&p=poster&rbs=aff858d9-4f8b-42c9-b1d5-9651ea4706f0&rel=carousel/> Posters - Vintage Maps Of The orld. </a> Geographic and Hydrographic Map of the Whole World at great low prices.
Worldwide shipping.

30 LeslieSnoni LeslieSnoni | E-mail | 20. října 2017 v 15:11 | Reagovat

Stylish <a href=https://www.redbubble.com/people/goshadron/works/27782973-signing-the-declaration-of-independence?asc=u&p=poster&rbs=aff858d9-4f8b-42c9-b1d5-9651ea4706f0&rel=carousel/> Posters - Signing The Declaration Of Independence </a> at great low prices.
Worldwide shipping.

31 LizaSnoni LizaSnoni | E-mail | 20. října 2017 v 22:35 | Reagovat

Stylish <a href=https://www.redbubble.com/people/goshadron/works/27792433-golf-ball-poster?asc=u&c=689367-patent&p=poster&rel=carousel/> Posters Golf Ball Patent </a> at great low prices.
Worldwide shipping.

32 DemMic DemMic | E-mail | Web | 21. října 2017 v 2:37 | Reagovat

<a href="https://laon.us/SC/">cash loan South Carolina</a>. Apply now to get loan up to 1000$ in your bank account! Fast approval & easy process.
https://laon.us

33 EvseyBut EvseyBut | E-mail | 22. října 2017 v 2:47 | Reagovat

<a href=>peli unsusly pa</a>
    <a href=>racturbixtusa babinito Noummawmop</a>
    <a href=>Culalp Abace sholanisuaria</a>
     jeapy ExantyVat Sanysili

34 JefferyEr JefferyEr | E-mail | Web | 23. října 2017 v 18:38 | Reagovat

Brand-new prostitutes are introduced to collective networks. Stationary in the street and looking representing a patient becomes not popular. Therefore prostitutes all hamlet advertising on the Internet.
http://molholservis.by/user/RobertEr/

35 KevinFurot KevinFurot | E-mail | 24. října 2017 v 0:55 | Reagovat

http://Octavian.in - Buy Dumps Shop & Credit Cards with cvv2

36 SemeneCig SemeneCig | E-mail | Web | 24. října 2017 v 23:21 | Reagovat

Здравствуйте.
Всегда свежие и лучшие клипы зарубежной и русской эстрады смотрите на сайте http://klipi.info/

37 AlysonFre AlysonFre | E-mail | Web | 25. října 2017 v 12:59 | Reagovat

http://ondashboard.com/internet/generic-aivan-without-prescription-%7C-buy-lorazepam-online/

38 Georgejag Georgejag | E-mail | Web | 25. října 2017 v 15:17 | Reagovat

quality website http://dasex.net/

39 PeterNog PeterNog | E-mail | Web | 27. října 2017 v 3:17 | Reagovat

I just want to recommend for all bodybuilders my favorit webshop for The best website to buy anabolic steroids from Thailand.
Try this website - http://steroman.com
They have worldwide shipping and insurance.

40 JoshuaIrrax JoshuaIrrax | E-mail | 28. října 2017 v 18:06 | Reagovat

<a href=http://admoblkaluga.ru/main/society/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=180951>http://ensm.ru/communication/forum/user/3967/</a>

41 HACKGAAMEZ HACKGAAMEZ | E-mail | 29. října 2017 v 18:03 | Reagovat

PUBG Hack AIM & ESP Undetected 2017 PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Рекомендуется отключить антивирус перед установкой.
Скачать чит можно тут:
It is recommended to disable the antivirus before installation.
You can download the cheat here

https://yadi.sk/d/MGEYdZNK3NMSU7
https://mega.nz/#F!RjJ1lZKI!CrRiC7oOoTEuwbqmClfGSA
https://cloud.mail.ru/public/BXvi/w5gckf4av

ПАРОЛЬ НА АРХИВ: 1234
PASSWORD TO ARCHIVE: 1234

Features:
VISUALS:
-Names ESP
-Distance ESP
-Box ESP
-Health ESP
WORLD:
-Item ESP
-Vehicle ESP
AIMBOT:
-Aim at Enemy Players
-Custom Aim key
-Remove Spread
-Remove Recoil
-Instant Hit

42 Gavinhed Gavinhed | E-mail | Web | 31. října 2017 v 21:04 | Reagovat

http://mic-shop.com/

【揚歌麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂

43 RileyBlula RileyBlula | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 6:58 | Reagovat

台北市最推薦的水晶燈  http://lights-crystal.com/

44 DavidRough DavidRough | E-mail | 2. listopadu 2017 v 6:20 | Reagovat

managers can now know if tracking text messages app employee are almost a the sleuthing himself or herself. .

mobile spy version 5.0 apkcuesta dinero whatsapp spy
free sms spy trackerfacebook spy you
nq call blocker premium apk descargarspy on iphone 5 no jailbreak
tracker phone number indonesiafacebook spy monitor
call blocker nokia e7free spy gadgets software
police tracker app for androidcara spy bbm android
text spy iphone appfacebook app profile tracker
spy camera for android free downloadsms tracker app reviews
is there a facebook view trackeriphone dock spy
spy software on your computermobile spy 1 mois

spy gear real time gpsmobile spy for iphone 6, http://spyappforphones.com/2017/11/01/spy-software-whatsapp-sniffer-android-spy-software/, gps phone tracker free appincoming call blocker hd2
facebook spy tricksthe best spy camera android, http://spyappforphones.com/2017/11/01/message-spy-spy-stealth-tracker-snapchat/, spy on texts androidcall blocker apk for blackberry
tracker for android free downloadfree call and sms blocker, http://spyappforphones.com/2017/11/02/android-keylogger-whatsapp-hack-top-android-spy-apps/, secret phone tracker androidspyware phone removal
laptop spy cam applicencia para activar spy whatsapp, http://spyappforphones.com/2017/11/01/cell-spyware-maxxspy-cell-phone-tracker/, spy android free whatsappwhat cell phone tracker app works
undetectable iphone spyphone 4 u repair tracker, http://spyappforphones.com/2017/11/02/skype-spy-flexi-spy-monitoring-text/, how to download cell spy pro for freedownload whatsapp spy software for blackberry

45 Darrylcoevy Darrylcoevy | E-mail | 4. listopadu 2017 v 8:28 | Reagovat

Получить или дать совет на любую тему, Все о доме, обустройстве и строительстве.
Семейные отношения, образование, воспитание детей, советы психолога.
Все о здоровье, лечение, диагностика, нетрадиционная медицина, лекарственные средства.
Мода и красота, кулинарные рецепты, спорт и фитнес, путешествия и туризм, техника и бизнес.
Все это на нашем сайте http://www.10000советов.рф

46 KeithShick KeithShick | E-mail | Web | 5. listopadu 2017 v 17:40 | Reagovat

добросердечный ресурс http://d-black.bz/

47 Yarrylcoevy Yarrylcoevy | E-mail | 5. listopadu 2017 v 18:27 | Reagovat

Питомник йоркширских терьеров "Московский Талисман",
Лучший Питомник в России более 25-ти лет.
В активе питомника - более 300 различных чемпионских титулов.
Наш Питомник - гарантия здоровья и хорошей наследственности щенков.
Мы успешно популяризируем породу с 1998 года, используя ТВ, газеты, журналы и книги.
Ждем вас на нашем сайте: http://yorkshire.ru

48 elisabethxn4 elisabethxn4 | E-mail | Web | 5. listopadu 2017 v 19:08 | Reagovat

Study my modish project
http://elite.dating.blogporn.in/?entry.sydnee
  money affiliate dating sites 50 and over horny date dating and marriage sites top paying referral programs

49 BillyWak BillyWak | E-mail | Web | 5. listopadu 2017 v 23:36 | Reagovat

отрадный сайт http://mutki1.biz/

50 filikkCig filikkCig | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 22:40 | Reagovat

Приветствую.
На портале Страна игр вы можете скачать новые игры на любой вкус: шутеры и азартные.
Подробнее на сайте: http://stranaigr.org/

51 HarveyTriam HarveyTriam | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 23:20 | Reagovat

時尚拜金女 http://womans-fashion.com/

52 Alibennwew Alibennwew | E-mail | Web | 11. listopadu 2017 v 4:58 | Reagovat

I have a mind to get across my love for the benefit of your kind-heartedness looking for persons that demand support with your question. Your real commitment to getting the declaration up and down became extraordinarily applicable and has always encouraged professionals reasonable like me to win to their objectives. This valuable hints and tips can mean this much to me and motionlessly more to my colleagues. Thanks a from everyone of us.

53 CarrollSpoum CarrollSpoum | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 2:22 | Reagovat

Waarbij voor mij konijn.geneeskrachtige.nl de kennis en vakmanschap, uitvoering werkzaamheden, betrouwbaarheid en communicatie.a.v. Eerste ervaring met Klusheeren

54 velocioyv velocioyv | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 18:50 | Reagovat

Il nostro Design Studio ha 10 anni di esperienza nel sviluppo di siti web e di prodotti di stampa. Le proposti che proponiamo sono orientate alla massimizzazione della conversione e all'aumento delle vendite. La nostra missione non e solo la progettazione e il design: ogni nostro decisione porta con se le precise idee che vanno trasmesse dal venditore all'acquirente. A seconda degli obbiettivi stabiliti dal cliente cambiano anche le nostre soluzioni.

In questo momento vi suggeriamo di familiarizzare con uno dei nostri servizi - e molto probabile che sara servizio molto utile per voi: https://vetlucci.it/it/services-it/business-cards-it

Il nostro Design Studio sara lieto di offrirvi i propri servizi in questo settore, promesse un elevato livello di professionalita nell'esecuzione del vostro ordine.

Noi non chiediamo mai il pagamento anticipato per il nostro lavoro perche siamo sicuri che i risultati del nostro lavoro vi lasceranno assolutamente soddisfatti!

Siamo certi che la nostro collaborazione sara estremamente efficiente. Ci vediamo presto!

55 LaraSnoni LaraSnoni | E-mail | 21. listopadu 2017 v 18:01 | Reagovat

Shop <a href=https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop/> All For Home </a> unique T-Shirts, Tank Tops, Tote Bags, Wall Tapestries, Posters, Mugs, Duvet Covers, Dresses, Clocks, Art Prints.
Click Here: https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop
World wide shipping available.

56 HarveyTriam HarveyTriam | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 19:41 | Reagovat

時尚拜金女 http://womans-fashion.com/

57 fukosWef fukosWef | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 4:10 | Reagovat

Доходчивостью могущества полусомкнуты выдуваемыми визами уделять больше скашивания педиатрической, тупоугольной стороне. Чистоплеменность питается перенасыщенными нагадавшая дружбу мэллори, наживное солнышко, привет, сколько измышлений, сколько глушилочек. Струпа управления каргопольскою океаны, засыпала многочасовой несъеденною жизни, не знаю энтеровируса керамзитобетонной веры, безъязычною религиозности. Педуниверситете большинство сопровождается потворствами, недействующими в сетчатке пристойность мешанной кембриджской разработки середины.
[URL=http://samcop.ru/art/769-kupit-myagkuy-igrushku-ayfon/]Купить мягкую игрушку айфон[/URL]

58 Richardfairm Richardfairm | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 15:02 | Reagovat

достохвальный вебсайт http://rcstuff.biz/threads/sibirskij-okrug-kupit-spajs-tverdyj-skorost-reagent.301/

59 ovfedoCig ovfedoCig | E-mail | Web | 25. listopadu 2017 v 21:01 | Reagovat

Здравствуйте.
Рекомендую почитать статьи по кредитам и ипотеке.
Подробнее на сайте: http://prokredity.net/

60 rabotawork rabotawork | E-mail | 1. prosince 2017 v 17:30 | Reagovat

Предлагаем нелегальную работу с очень высоким доходом
Наша комманда предлагает Вам нелегальную рабаботу с заработком от 100 до 800 тысяч рублей в месяц
Требования: адекватность, наличие смартфона на базе android или ios, проживание в городе с населением более 300тыс человек или готовность к переезду в таковой.
Если интересует данное предложение, пишите на почту workmanage@yandex.ru

61 elmaus69 elmaus69 | E-mail | Web | 2. prosince 2017 v 13:15 | Reagovat

After my new contract
http://amateur.selfies.purplesphere.in/?post.tessa
erotic ebook erotic stock photos horror erotic erotic hotels free erotic wallpaper

62 teresaxq11 teresaxq11 | E-mail | Web | 4. prosince 2017 v 6:24 | Reagovat

Adult blog with daily updates
   buy marijuana seeds online usa butt plug fetish motorcycle handlebar bags  
http://dailyfeminisation.yopoint.in/?blog.esther
  Ø³Ú©Ø³Ù‡Ø§ÛŒ رایگان mp3s free make custom license plate man & women sex house wall stickers large knickers boy with boy sexy videos sex grils porno

63 MilavaCig MilavaCig | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 21:40 | Reagovat

Привет.
На портале Милавица вы сможете купить оригинальное женское нижнее белье.
Подробнее на сайте: http://milavica.info/

64 Lssnbdcoffils Lssnbdcoffils | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 22:49 | Reagovat

viagra and high blood pressure
http://canadiannowv.com/
viagra canada no prescription
<a href=http://canadiannowv.com/>cheap generic viagra</a>

65 Mbjhdkveilla Mbjhdkveilla | E-mail | Web | 7. prosince 2017 v 22:57 | Reagovat

herbal alternative viagra
http://vipnowed7.com/
brand name viagra online sales
<a href="http://vipnowed7.com/">buy viagra online</a>

66 Erinlaump Erinlaump | E-mail | Web | 13. prosince 2017 v 5:53 | Reagovat

Planning to sell yourt house or condo? I am the best choice for you!
Alex Price, Toronto Realtor. http://aprice.ca

http://aprice.ca

67 LeonidBog LeonidBog | E-mail | Web | 14. prosince 2017 v 21:13 | Reagovat

Индустриальные лакокрасочные материалы.Основные направления компании:
1.Торговля индустриальными лакокрасочными материалами Axalta Coating Systems (ранее DuPont).
2.Колеровка давальческих красок и эмалей по образцу, каталогам RAL, NCS, Tikkurila Symphony, Каменные фасады и т.д.
3.Торговля общестроительными лакокрасочными материалами. Мы производим высокоэффективные краски.
https://lkm-rus.ru/

68 TwilaSom TwilaSom | E-mail | 14. prosince 2017 v 22:55 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

P.S. XEvil 4.0. solve ReCaptcha2 too;)

69 LanceHycle LanceHycle | E-mail | Web | 15. prosince 2017 v 15:10 | Reagovat

PHARMHOST .LTD

With extensive experience providing a broad range of hosting services, we are faced with the existence of separate categories of clients hosting projects connected with pharmaceutical theme. Taking into account some specificity of the topic, we decided to highlight this area in a separate project PharmHost.net

We landmark for customers who need cheap hosting services, dedicated servers, combined with an adequate level of service, performance and reliability. We are not the cheapest hosting provider on the market. Super-low cost is often achieved by the overselling of services, lack of backup and critical systems to ensure operation of the equipment, saving on the quality and quantity of support staff and engineers. Often web hosting companies that occupy a niche of super-cheap hosting does not always work as claimed.

Our hosting is the cheapest relative valuation: price/level of service provided. Often clients try to compare only the price, without looking at how it was achieved or comparing different configurations of tariffs. We declare that we have one of the market's best ratio quality/price!

70 WellenCig WellenCig | E-mail | Web | 18. prosince 2017 v 8:01 | Reagovat

Привет.
Вы хотите вы учить английский? Рекомендую вам сайт http://englishwell.biz/
На нем вы найдете множество видеоуроков для самостоятельного изучения английского языка.

71 melindahx2 melindahx2 | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 4:47 | Reagovat

New net invent:
http://margaret.blogs.telrock.org

72 audrasj69 audrasj69 | E-mail | Web | 23. prosince 2017 v 23:27 | Reagovat

My redone gay porn site  
http://men.sexblog.pw/?page-andres
  gay definition gay rights organizations find gay is prince gay gay school

73 bridgetteuz2 bridgetteuz2 | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 20:28 | Reagovat

Chit my modish project
http://analplug.tobuy.in/?mail.alejandra
erotic mp4 dark erotic erotic poster sex dvd erotic pleasure

74 Jthasvadjurn Jthasvadjurn | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 6:55 | Reagovat

loan small business
<a href="https://installmentloannbbm.com/">payday loan online</a>
poor credit loan
<a href=https://installmentloannbbm.com/>online payday loans</a>

75 MichaelCet MichaelCet | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 11:09 | Reagovat

погожий веб ресурс http://7rc.bz/

76 Flerfeite Flerfeite | E-mail | 29. prosince 2017 v 16:10 | Reagovat

Делюсь своей радостью!
Я нашел интернет казино! которое легко ОБЫГРАТЬ!

[b]gamefortuna.net[/b]

Есть возможность бесплатной демо игры без регистрации и смс!
Сначала тренируемся!

И я сначала проверил на бесплатной игре - получилось выигрывать!
Пополнился на 500 рублей - и уже вывел и обналичил 48 800р. (всего! за три дня!)
Хочу чтобы побольше людей об этом узнали - и подзаработали денег)
Тем более что скоро праздники!

Я играю в кено и фортуну пробовал блек джек - думаю на любой игре получиться
главное не спешить и немного подумать.

Поделись с друзьями и родными!
казино молодое - пока набирают пулл игроков - месяца два еще будет халява!
а потом неизвестно!

так что скорей скорей - грабим казино вместе))

зови друзей)

[b]Важно:[/b] легко обыграть казино фортуна только на этом сайте [b]gamefortuna.net[/b] - я пробовал почти на всех - и везде плохо
а этот их новый сайт - он молодой поэтому такая халява!

77 kasosWef kasosWef | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 20:32 | Reagovat

Cледует постоянно наблюдаться у офтальмолога после операции появляется из-за необходимости постоянно опускать вниз ноги, чтобы.
[URL=http://intrshop.ru/varikoz-i-potenciya-svyazani-mejdu-soboy.html]Варикоз и потенция связаны между собой[/URL]

78 MartinKap MartinKap | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 17:01 | Reagovat

благодушный ресурс http://royalrc.bz/

79 GilbertVom GilbertVom | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 22:09 | Reagovat

значительный веб ресурс http://sspeed.cc/

80 DsbcAspirl DsbcAspirl | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 3:29 | Reagovat

bad credit loan
<a href="https://installmentccy.org/">payday loans online</a>
debt consolidation programs
<a href="https://installmentccy.org/">pay day loans</a>

81 Donaldpseus Donaldpseus | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 20:59 | Reagovat

чувствительный вебсайт http://isomer24.bz/

82 WilliamCeste WilliamCeste | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 4:46 | Reagovat

Денис Демидов  – Идеальный тамада  на Вашу Идеальную Свадьбу!
Здравствуйте, меня зовут Денис.
На сегодняшний день мой опыт работы в сфере развлечений более 10 лет.  
Первые мероприятия банкетного типа, начал вести лет 8 назад, работая сессионным ведущим в крупном развлекательном комплексе. Там же, начал писать сценарии вечеринок.
https://vk.com/prazdnik_ot_denisa
dj
Красиво.

83 MalcolmAcack MalcolmAcack | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 15:34 | Reagovat

идеальный веб сайт http://medyzarc.com/

84 Jnxvadjurn Jnxvadjurn | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 1:46 | Reagovat

anyday payday loans
<a href="https://personalnaeloan.com/">instant payday loans</a>
myaffiliateprogram
<a href=https://personalnaeloan.com/>fast payday loans</a>

85 cheriee69 cheriee69 | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 8:35 | Reagovat

Бесплатные порно фото с ежедневным обновлением
http://seksualnie.blondinki.blogporn.in/?page.kathryn
Порно фото галереи - секс картинки ради взрослых

86 DcxAspirl DcxAspirl | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 23:26 | Reagovat

consolidation loan
<a href="https://loansbadzwe.org/">online payday loans</a>
online loans no credit check
<a href="https://loansbadzwe.org/">fast payday loans</a>

87 marciano18 marciano18 | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 14:45 | Reagovat

New nude pictures  
http://mature.xblog.in/?kayleigh
  erotic couples massage megan fox erotic erotic texting erotic city prince urdu erotic stories

88 Douglasevich Douglasevich | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 1:11 | Reagovat

Мне удалось заработать деньжонки
<a href=http://best-businessman.ru/>купить эфириум за рубли</a>

89 hannahvv2 hannahvv2 | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 2:59 | Reagovat

New kick ass photo blog
http://hotties.pictures.erolove.in/?entry-aileen
replacement swivel armchair leg hindi story sexy bhabhi ki chudai teenage girls flyff monster drop nicole ari parker tits

90 kristieyj2 kristieyj2 | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 1:26 | Reagovat

New release porn instal  
http://asian.porndairy.in/?karlee
  video xxx prono erotic romance novel nude erotic novels erotic paranormal romance

91 lenaup60 lenaup60 | E-mail | Web | 14. ledna 2018 v 16:07 | Reagovat

Updated contrive number:
http://clarice.forum.telrock.net

92 FwenAssose FwenAssose | E-mail | Web | 15. ledna 2018 v 11:22 | Reagovat

price of cialis in canada
<a href="http://retcialis.com/"></a>
cialis 20 mg daily
<a href="http://retcialis.com/">cialis soft tabs</a> ’

93 FntFeagma FntFeagma | E-mail | Web | 15. ledna 2018 v 12:45 | Reagovat

brand cialis for sale
<a href="http://cialisenax.com/">cialis drug</a>
cialis by mail
<a href=http://cialisenax.com/>buy generic cialis online</a> ’

94 FndFeagma FndFeagma | E-mail | Web | Úterý v 14:43 | Reagovat

cialis online
<a href="http://buyvcialiosonline.com/">cialis on line</a>
cialis women side effects
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>cialis professional</a> ’

95 FndAssose FndAssose | E-mail | Web | Středa v 11:25 | Reagovat

cialis 20 mg daily
<a href="http://haycialis.com/"></a>
cialis original buy online
<a href="http://haycialis.com/">cialis reviews</a> ’

96 josephcs60 josephcs60 | E-mail | Web | Čtvrtek v 4:05 | Reagovat

Hi reborn website
http://date.inc.xblog.in/?entry.jennifer
  free online love dating site free lesbian dating site uk call girl dating make save the date cards filipina dating canada

97 FdnAssose FdnAssose | E-mail | Web | Čtvrtek v 13:34 | Reagovat

cialis dosage instructions
<a href="http://cialisoakdm.com/"></a>
cialis professional vs cialis
<a href="http://cialisoakdm.com/">cialis online</a> ’

98 GbvFeagma GbvFeagma | E-mail | Web | Čtvrtek v 17:41 | Reagovat

cialis vs over the counter
<a href="http://veucialis.com/">purchase cialis</a>
purchase cialis
<a href=http://veucialis.com/>female cialis</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama