Pohled na svět trochu jinýma očima

Duben 2017

Je poker hazard?

7. dubna 2017 v 17:50 Výkřiky opilého filozofa
Na světě už několik let zuří spor o poker. Na jedné straně jsou vlády mnoha zemí, které poker zakazují a regulují - např. Austrálie teď pravděpodobně schválí zákaz online pokeru, ČR nemilosrdně poker považuje za hazardní hru, tudíž je velmi silně regulován, Slovensko se k ČR brzy připojí atd. a na té druhé straně je pokerová komunita, jež se nestíhá divit. Ale zaslouží si to poker?

Pokud poker nehrajete a neumíte ho, dost možná s tím budete souhlasit. Pokud ho hrajete, je zase velmi pravděpodobné, že budete poker hájit, jak jen to půjde. Nicméně podle mě jsou oba přístupy špatné.

Co je to hazard?

Toto bychom si měli vyjasnit hned na začátku, dost lidí totiž v tomto tápe, anebo za hazard považuje i věci, které hazardem nejsou. Často si takoví lidé myslí, že jedinou podmínkou je, aby se hrálo o peníze. To je ale pochopitelně málo. Všechen profesionální sport se hraje o peníze. Pokud rádi koukáte na fotbal, hokej, tenis..., tak vězte, že i tito hráči za své vítězství získají mnohdy nemalé sumy. A stejně tak pokud se jim nedaří, přijdou o své investice (ať už finanční či časové).

Pak je tu náhoda. Ale ani to podle mě nestačí. Náhodu máte ve všem, dokonce i v šachách, samozřejmě se ale liší její míra, zatímco v šachách je minimální - ale pořád tam je-, jinde už může být větší. Náhoda může být třeba i to, když skočíte na lyžích a náhle se zvedne silný protivítr, který vás zbrzdí, anebo když kopnete do míče a noha vám po něm sjede, takže rána letí úplně nikam jinam, než jste zamýšleli. Ale samozřejmě je tu i faktor úmu. Pokud ve hře má větší váhu náhoda než skill, je jedna z podmínek pro hazard splněna.

Musí být splněna třetí podímka a tou je poměr sázek. Jednoduchý příklad za všechny: hod mincí. Šance, že vám padne panna (nebo orel) by měla být 50%, 1:1. Tzn., že pokud se domluvíme na tom, že za každý hod mi dáte 50 Kč a já vám při případné výhře dám 100 Kč, o hazard nepůjde. Proč? No protože poměr sázky ku výhře je takový, že z dlouhodobého hlediska nebude ani ztrátový ani ziskový. Toto uvažování v pokeru představuje koncept tzv. pot odds a je to jeden z kardinálních faktorů, který hráči zvažují. JInak řečeno, pokud máte na výhru šanci 50%, znamená to, že prohrajete polovinu všech hodů a tu druhou naopak vyhrajete (opět zdlouhodobého hlediska), jen si zkuste hodinu házet a sledovat, co padne. Hry, jež vyhrajete, zaplatí ty, které prohrajete. Dejme tomu, že jednou hodíte a vyhrajete, získáte tedy stovku. Druhý hod prohrajete, přijdete o padesát korun. Pak opět vyhrajete a získáte další peníze, jež záhy pozbydete. Takto to půjde až donekonečna. Pokud bych vám ale nabídl výhodnější poměr, v tomto případě více než stovku, byli byste ziskový a stejně tak naopak.

Splněny tedy musí být tyto tři podmínky: musí se hrát o peníze, faktor náhody musí být silnější než faktor dovednosti a zároveň poměr sázek ku výhře musí být nevýhodný.

Tak co tedy poker?

A teď se jednoduše můžeme zeptat: Splňuje poker tyto podmínky? Odpověď už tak jednoduchá ale nebude, protože zní následovně: jak kdy.

Pokud budete hrát ruletu či black jack, poměr sázek je už předem daný a je takový, abyste nemohli být profitabilní. Pokud ale hrajete poker - mluvíme zde o no limit a pot lmit verzi -, poměr můžete do velké míry ovlivnit. Např. před flopem (tj. prvním sázecím kole) dostanete velmi dobré karty, je jen na vás, kolik vsadíte, nebo dorovnáte. Můžete vsadit všechno, půlku, nebo nic. Samozřejmě pokud před vámi někdo navýší, musíte ho dorovnat (nebo navýšit), anebo zahodit. Každopádně můžete si vybrat. Tj. můžete si "nastavit" , v jakém poměru budete sázet, k tomu ale potřebujete znát onen výhodný poměr a tím se plynule dostáváme k dalším prkům hry.

Poker je hra matematická a psychologická, oba tyto faktory jsou markantní a chcete-li být dobrým hráčem, musíte se v nich vyznat.

V balíčku je 52 karet, znáte svoje karty a ty společné, tedy ty z kterých vytváříte kombinace. Na základě toho můžete dopočítat, jaké máte pravděpodobnosti. V praxi je to samozřejmě trochu složitější, ale nám stačí vědět, že tato možnost tu je. Hráč si tedy může na základě okolností spočítat, jakou má čistě má čistě matematicky šanci na výhru a tedy i poměr sázek ku výhře, který si může dovolit vsadit.

Jenže je tu blafování a kvůli němu nemůžete jen spoléhat na tento matematický model, ostatní hráči by vás totiž pak poměrně snadno přehráli. Musíte přemýšlet o tom, co váš protihráč může mít za karty a jak by s nimi asi hrál. A co víc, pokud je váš protihráč dobrý, musíte přemýšlet o tom, co si myslí, že vy máte za karty. Pak také musíte zvážit, co si myslí, že vy si myslíte, že on má... atd. K tomu vám pomáhají různé signály, které každý hráč vysílá, tj. jak hraje, jak nervózně působí, jak sází... ale také jak často se škrábe na krku, jestli polyká nahlas atd. Tento faktor je tedy u online poker omezen, proto je tato hra podle mě více matematická.

Pokud jste v psychologii a matematice pokeru lepší než většina ostatních, bude te vyhrávat a poker pro vás nebude hazard. Ale pokud tyto faktory ovládat nebudete, budete hrát špatně a ve výsledku pro vás poker hazardem bude. Málo kdo si tento rozdíl uvědomí. Jen díky tomu je možné, že Asociace českého pokeru si tvrdošijně stála za svým, že poker není hazard, a pak nevycházela z učastu, když se u soudu dozvěděla opak. Ale stejně tak na tohle úplně zapomínají politikové, když poker nemilosrdně odsuzují.

A co s tím?

Toto je otázka, na kterou se velmi těžko hledá odpověď. Můžeme se inspirovat řidičskými průkazy. Pokud neumíte řídit auto a vyjedete na silnici, je ro opravdu slušný hazard. Pokud to ale umíte (v tomto případě o tom získáte doklad, tedy řidičák), hazard už to není. Ano, pořád je zde šance, že natrefíte na blbce a nezabráníte nehodě, nicméně tato pravděpodobnost je relativně malá. Takže co začít dělat licence na hraní pokeru? Nicméně tato analogie platí jen do jisté míry.
Zatímco na silnici teoreticky všichni mohou jezdit bezpečně, v pokeru nemohou všichni vyhrávat. Vždycky ti lepší musí obírat horšíí hráče. Tzn. že pořád pro dost lidí poker bude hazard. Každopádně aspoň o tom budou informovanější a budou vědět, s čím si zahrávají. Nikdo přece neříká, že hazard je špatná věc, pokud jsme s ním opatrní.