Pohled na svět trochu jinýma očima

Květen 2017

Proč je Babiš tak silný

20. května 2017 v 1:39 Komentáře
Původně se tenhle článek měl jmenovat "Proč je Babiš tak silný a proč ho lidé budou dál volit", nicméně pak se ve mně ozvaly poslední zbytky optimismu s tím, že když už jsou na světě neprůstřelné důkazy o tom, že Babiš lže, nebude mít tak velkou podporu jako doposud. Řekl jsem si, že v tom případě pak už snad ani nemá smysl psát tento článek. Jenže... mám okolo sebe pár lidí, kteří Babiše mají rádi, a jejich názory jsou stále nezměněné, proto jsem se k psaní odhodlal, každopádně nadpis zůstal zkrácený, protože doufám, že tohle už lidé nemohou jen tak přejít.

Hlavní otázky zní: Jak je možné, že Češi mají Babiše tolik rádi? Jak to, že ho mají rádi i přesto, že v roce 2013 přísahal na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat svá média, aby letos nahrávky prokázaly, že mu nic není svaté a to ani evidentně zdraví jeho dětí?

Podle mě mnohdy stačí lidi poslouchat, jak mluví, abyste zjistili, co jsou zač. Zkuste si to s Babišem. Odpovídá přímo na otázky, nebo uhejbá? Je slušný? Je jeho argumentace konzistentní, nebo naopak velmi často tvrdí něco jiného? Vyjadřuje se taktně, nebo skáče do řeči a uráží? Všichni víme, jak to je, ale lidé mu stále věří. Co zatím stojí, v čem je jeho kouzlo?

Můžete říct, že je to prostě populista, jenomže to je velmi málo. Máme tu spoustu populistů, ale žádný ani zdaleka není tak úspěšný jako Babiš. Klíčová je pro Babiše image, vše kolem něj je velmi precizně promyšlené. Jeho PR tým (viz např. Marek Prchal) dobře ví, na co lidé slyší a jak k nim mluvit. Babišovou hlavní zbraní je tedy populismus, ale na rozdíl od ostatních ho umí velmi šikovně užívat, resp. si může zaplatit lidi, kteří to budou dělat za něj.

Bojovník proti establishmentu

Toto je zcela zásadní. V ČR panuje protipolitická nálada. Politici kradou, lžou a myslí jen na sebe. Podívejte se třeba na prestiž povolání (měří ji CVVM), politikové jsou druzí odspodu, hned nad uklízečkou. Toto ale není jen český fenomén, díky image "bojovníka proti systému" vyhráli třeba i Obama a Trump.

Všimněte si tedy, že kdykoli se Babiš dostane do úzkých, kdykoliv dostane nepříjemnou otázkou nebo se prostě jen poukáže na nějaký jeho skandál, Babiš použije nějakou frázi o tom, že je to cílená kampaň proti němu, za kterou stojí ostatní strany, anebo Kalousek. Kalousek je momentálně jeden z nejméně populárních Čechů a Babiš (resp. jeho PR tým) toho znamenitě využívá. Stejně tak Sobotka. Naopak vztahy se Zemanem má o poznání lepší, kór v poslední době. Toto určitě není náhoda, pravděpodobně je to čistý kalkul. Babiš zkrátka ví, že Zeman je populární, a tak je velmi opatrný a nejde jen tak proti němu.

Pravdou je, že jakkoli se Babiš proti politikům a systému vymezuje, on sám politiky a systému využívá, jak jen může, a je politik každým svým coulem.

Bojovník proti médiím

Dalším veřejným nepřítelem jsou média. Snad každý na ně nadává a tvrdí, jak moc neobjektivní jsou (zpravidla až na pár světlých výjimek, které tento jedinec většinou doslova adoruje). Toto je fenomén, který se silně pojí k modernitě, popř. chcete-li post-modernitě. Lidé z jistých důvodů už zkrátka nevěří tradičním institucím (politika, média...).

Je tu jeden velmi zajímavý paradox. Zamyslete se nad tím, odkud berete informace o světě, samozřejmě že z médií. Vlastně většinu věcí, co vím, víme právě díky jim. Vtipné je pak to, že lidé kritizují média na základě informací, které získali z jiných médií. A to, že tato média říkají pravdu a nejsou lživá jako ta ostatní, se dozvěděli také z médií. Člověk si dnes už jen zkrátka vybere čemu chce věřit a nějaký argument k tomu, aby svou tezi podpořil, se vždycky najde.

Takže opět, pokud Babiš neví co říct, nezapomene se zmínit o tom, jak jsou novináři prolhaní, že ho nemají rádi atd.

Bojovník proti Evropské unii

Nesmíme zapomenout na Brusel a Merkelovou, pokud za něco nemůže Kalousek, tak to má na svědomí pravděpodobně Merkelová. Proto Babiš odmítá euro a jakékoliv sbližování s EU.

Král sociálních sítí a reklamy

Podívejte se na Babišův Facebook. Babiš má opravdu povedené statusy, ve kterých působí veskrze sympaticky. Např. nebojí se použít fráze typu "udělal jsem chybu, neměl jsem to dělat". Většinou za ní pak následuje nějaké "ale" společně s tím, že politikové kradou a novináři jsou proti Babišovi, takže on sám je jen oběť. Samozřejmě velmi pravděpodobně si Babiš statusy sám nepíše, ale stojí za nimi celý tým lidí, kteří promýšlí každé jednotlivé slovo.

Stejně tak když nedávno v médiích byla jeho fotka s přelepenou pusou izolepy. To byl mistrovský tah. Podobný příklad byl, když na autobusech RegioJetu byly plakáty proti Chovancovi, aneb kamarád Jančura vypomohl. Další velmi povedenou reklamou byl televizní spot propagující EET. Skvělá grafika, jednoduché věty a informace, na které lidi slyší (důchody, nemocnice...).

Tak dobrou reklamu si může dovolit díky svému kapitálu, není pro něj těžké obětovat pár milionů, zaplatit si drahou marketingovou kampaň a koupit pořádný počet koblih. Přeci jen, je to druhý nejbohatší Čech.

Sociální sítě a masová média ostatně hrají velmi důležitou roli. Jak jsem již zmínil výše, Obama i Trump si stavěli na image bojovníka proti systému. Tahle jejich image se šířila právě skrze sociální sítě. U obou si velký počet lidí myslel, že nemůžou vyhrát, podceňovali je, ale v sociálních sítích se ukrývá obrovský potenciál a právě ten přelstil všechny politology a politické komentátory.V podobném výčtu bychom mohli pokračovat ještě nějakou dobu. Lidé určitě ví o tom, co Babiš dělá. Nejde dnes snad už nevěřit tomu, že ovlivňuje svá média, že si přihrává dotace (bionafta) atd., ale nevadí jim to. Hlavní je, že splňuje body, které jsme zmínili výše, tedy že je stejný jako oni.

Bohužel pak ale mnohé přehlížejí. Jednoduchý příklad: všichni odvádíme daně. Já se vždy v létě těším na peníze z brigády a vždy jsem zklamán, protože zapomenu, že část spolknou daně. OK, daně se mají platit, je to fér. Proč je ale Babiš platit nemusí, proč je lepší než my? Nehledě na to, že dluhopisy s 6procentním úrokem koupil v době, kdy banky nabízely 3procentní úrok. Ať už je to legální, či ne, je to totálně neetické a je to neférové vůči nám všem, kdo musí z každé vydřené koruny odvádět citelnou část na daních.


Jak jsem už řekl, stačí lidi jen sledovat a poslouchat, většinou se pak dá odhadnout, o koho jde. Stačí jen Babiše pozorně pozorovat, jak vystupuje v debatách, v rozhovorech a je to jasné. Lidé mu ale prostě věřit chtějí, a tak slepě přejímají argumentaci, kterou Babišovi navrhl jeho PR tým. Pravda už tady nehraje žádnou roli, jde jen o to nejlíp prosadit svou "pravdu", nehledě na to, jak moc lživá je.

To co tedy chci říct je, že Babiš ani náhodou není takový, jak se prezentuje na veřejnosti, všechno je to jedna velká marketingová kampaň, která je precizně vypracovaná, aby ho lidi následovali i přesto, že jsou na světě neprůstřelné důkazy, jež Babiše usvědčují - minimálně - z neustálého lhaní. Zkuste se podívat, jak se Babiš chová ve svém soukromí. Např. na YouTube je dokument Matrix AB, kde dokumentarista chodil cca rok s Babišem a natáčel ho. Dále je k dispozici několik nahrávek pořízených v situaci, kdy Babiš nevěděl, že je nahráván. Mluví totálně jinak, např. v jedné nahrávce říká, že Čapí hnízdo je jeho byznys, zatímco v poslanecké sněmovně už mluví úplně jinak Ale jak jsem už několikrát zmínil, bohatě stačí Babiše prostě jen poslouchat a nenechat se svést jeho emocionálními výjevy, jeho způsob projevu o něm řekne vše.

Nakonec už jen malý vtípek, který snad není moc pravdivý. Může být ještě hůř? ANO.

Elegie za všechna má mrtvá já

1. května 2017 v 12:49 | Milan M. |  Ostatní
Vesmír je konečný, ale vesmírů je nekonečně mnoho. Tato myšlenka není nikterak nová ani neznámá. Přišel s ní údajně Einstein - aspoň pokud se dá věřit mému chemikáři na gymplu - a od té doby byla značně zpopularizována. Např. nejoblíbenější seriál mého dětství Hvězdná brána na ni postavil cestování časem, no a jeden z nejlepších seriálů současnosti Rick and Morty z této teorie udělal základní kámen svých příběhů. Nevím, jak moc je toto vše pravdivé, či ne, ale přijměme pro tento článek tuto myšlenku (o nekonečnosti vesmírů) a sledujme, co se bude dít.

Můžeme uvažovat naprosto logicky, je-li nekonečně mnoho dimenzí (vesmírů), tak vše, co je sebeméně pravděpodobné, se v některé s těchto dimenzí stane a co víc, stane se to v nekonečně mnoha dimenzích. No a jestli se na Zemi objevil život na bázi uhlíku, určitě se tak stalo i v jiných vesmírech. Na základě myšlenky postulované výše tedy můžeme říci, že každý z nás má nekonečné množství svých dvojníků, a to jak těch naprosto identických, tak i těch méně podobných. Ano, znamená to tedy, že někde v nějakém vesmíru chodí osoba, jež je vám na chlup podobná, anebo je také možné, že tato osoba se na rodila v Japonsku, takže je to váš japonský dvojník, atd.

Jenomže naše Země nepředstavuje všechno, co je pravděpodobné. Stejně tak se může stát, že Země bude vypadat jinak, a tak budou vypadat jinak i tamější "lidé". Život nemusí být nutně jen na bázi uhlíku, co třeba taková síra, či křemík? Život ve Vesmíru ani zdaleka nemusí být podobný tomu našemu. Tohle je mimochodem velký problém mimozemského života, všichni tak nějak předpokládáme, že se mimozemšťani budou dorozumívat řečí, že budou reagovat na zvuky atp., jenže realita může být úplně jiná.

Jelikož se stanou i ty vysoce velmi převelmi nepravděpodobné věci, znamená to, že někde na světě (nebo spíše v jiných světech) se dějí naprosté šílenosti. Udám příklad: Existuje určitá šance, že k Zemi si to namíří asteroid a NASA ho přehlédne. Čas od času se přeci stane, že NASA postřehne letící objekt k Zemi až docela pozdě. Třeba ale tento asteroid nebude tak velký, třeba jeho většina shoří v atmosféře a zbude z něj jen předmět o velikosti kulečníkové koule. To je pořád reálné, jenže stejně tak je reálné, že tento asteroid, nebo teď už spíše meteorit, vám spadne na hlavu. Uznejte, že pokud vám na hlavu spadne něco z Vesmíru, bude to pěkná šupa. A bude to taky neuvěřitelná smůla, nicméně je to reálné a někde se to určitě stalo, stává a stane.

Můžeme jít ale ještě dál, existují přeci mnohem méně pravděpodobné situace. Jaká je třeba šance, že tento meteorit zasáhne někoho přímo vedle vás, někoho, kdo zrovna vyloupil banku a se svým bohatým lupem právě utíkal po chodníku, vy byste byli v šoku a až po chvíli byste si všimli peněz, chtěli byste si je vzít, jenže jak byste se k něm s vidinou bohatství rozběhli, srazila by vás právě přijíždějící záchranka a zabila vás? Je to absurdní, nicméně stává se to poměrně často, stává se to nekonečně mnohokrát v každý okamžik. Posuďte sami, že tito lidé, jimž se takové události přihodí, mají opravdu velkou smůlu.

Mohli bychom se celou dobu bavit vymýšlením takových nepravděpodobných situací a představováním si, že se to někde opravdu děje. Až pak někdy budete mít opět pocit, že máte den blbec, zkuste si vzpomenout, co jsou vaše zaspání, nestihnutý autobus a naštvaný nadřízený oproti tomu, že někde na světě na zemi leží vaše já, které má v hlavě díru od meteoritu? (Za předpokladu, že mu nějaká hlava zbyla.)