Pohled na svět trochu jinýma očima

Elegie za všechna má mrtvá já

1. května 2017 v 12:49 | Milan M. |  Ostatní
Vesmír je konečný, ale vesmírů je nekonečně mnoho. Tato myšlenka není nikterak nová ani neznámá. Přišel s ní údajně Einstein - aspoň pokud se dá věřit mému chemikáři na gymplu - a od té doby byla značně zpopularizována. Např. nejoblíbenější seriál mého dětství Hvězdná brána na ni postavil cestování časem, no a jeden z nejlepších seriálů současnosti Rick and Morty z této teorie udělal základní kámen svých příběhů. Nevím, jak moc je toto vše pravdivé, či ne, ale přijměme pro tento článek tuto myšlenku (o nekonečnosti vesmírů) a sledujme, co se bude dít.

Můžeme uvažovat naprosto logicky, je-li nekonečně mnoho dimenzí (vesmírů), tak vše, co je sebeméně pravděpodobné, se v některé s těchto dimenzí stane a co víc, stane se to v nekonečně mnoha dimenzích. No a jestli se na Zemi objevil život na bázi uhlíku, určitě se tak stalo i v jiných vesmírech. Na základě myšlenky postulované výše tedy můžeme říci, že každý z nás má nekonečné množství svých dvojníků, a to jak těch naprosto identických, tak i těch méně podobných. Ano, znamená to tedy, že někde v nějakém vesmíru chodí osoba, jež je vám na chlup podobná, anebo je také možné, že tato osoba se na rodila v Japonsku, takže je to váš japonský dvojník, atd.

Jenomže naše Země nepředstavuje všechno, co je pravděpodobné. Stejně tak se může stát, že Země bude vypadat jinak, a tak budou vypadat jinak i tamější "lidé". Život nemusí být nutně jen na bázi uhlíku, co třeba taková síra, či křemík? Život ve Vesmíru ani zdaleka nemusí být podobný tomu našemu. Tohle je mimochodem velký problém mimozemského života, všichni tak nějak předpokládáme, že se mimozemšťani budou dorozumívat řečí, že budou reagovat na zvuky atp., jenže realita může být úplně jiná.

Jelikož se stanou i ty vysoce velmi převelmi nepravděpodobné věci, znamená to, že někde na světě (nebo spíše v jiných světech) se dějí naprosté šílenosti. Udám příklad: Existuje určitá šance, že k Zemi si to namíří asteroid a NASA ho přehlédne. Čas od času se přeci stane, že NASA postřehne letící objekt k Zemi až docela pozdě. Třeba ale tento asteroid nebude tak velký, třeba jeho většina shoří v atmosféře a zbude z něj jen předmět o velikosti kulečníkové koule. To je pořád reálné, jenže stejně tak je reálné, že tento asteroid, nebo teď už spíše meteorit, vám spadne na hlavu. Uznejte, že pokud vám na hlavu spadne něco z Vesmíru, bude to pěkná šupa. A bude to taky neuvěřitelná smůla, nicméně je to reálné a někde se to určitě stalo, stává a stane.

Můžeme jít ale ještě dál, existují přeci mnohem méně pravděpodobné situace. Jaká je třeba šance, že tento meteorit zasáhne někoho přímo vedle vás, někoho, kdo zrovna vyloupil banku a se svým bohatým lupem právě utíkal po chodníku, vy byste byli v šoku a až po chvíli byste si všimli peněz, chtěli byste si je vzít, jenže jak byste se k něm s vidinou bohatství rozběhli, srazila by vás právě přijíždějící záchranka a zabila vás? Je to absurdní, nicméně stává se to poměrně často, stává se to nekonečně mnohokrát v každý okamžik. Posuďte sami, že tito lidé, jimž se takové události přihodí, mají opravdu velkou smůlu.

Mohli bychom se celou dobu bavit vymýšlením takových nepravděpodobných situací a představováním si, že se to někde opravdu děje. Až pak někdy budete mít opět pocit, že máte den blbec, zkuste si vzpomenout, co jsou vaše zaspání, nestihnutý autobus a naštvaný nadřízený oproti tomu, že někde na světě na zemi leží vaše já, které má v hlavě díru od meteoritu? (Za předpokladu, že mu nějaká hlava zbyla.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 1. května 2017 v 13:10 | Reagovat

Nekonečné množstvo paralelných vesmírov je úžasný pocit.
Ale keď mi je blbo, tak si pripomeniem, že veľká časť atómov v mojom tele pochádza z mŕtvych hviezd :) takže svojim spôsobom som duch v tele z hviezdneho prachu 8-)

2 Milan Milan | Web | 1. května 2017 v 13:35 | Reagovat

[1]: A taky nezapomeň na to, že jsi dinosaurus! Páč je velká pravděpodobnost, že v sobě máš nějaké molekuly vody, které v sobě měly i dinosauři :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama