Pohled na svět trochu jinýma očima

Proč je Babiš tak silný

20. května 2017 v 1:39 |  Komentáře
Původně se tenhle článek měl jmenovat "Proč je Babiš tak silný a proč ho lidé budou dál volit", nicméně pak se ve mně ozvaly poslední zbytky optimismu s tím, že když už jsou na světě neprůstřelné důkazy o tom, že Babiš lže, nebude mít tak velkou podporu jako doposud. Řekl jsem si, že v tom případě pak už snad ani nemá smysl psát tento článek. Jenže... mám okolo sebe pár lidí, kteří Babiše mají rádi, a jejich názory jsou stále nezměněné, proto jsem se k psaní odhodlal, každopádně nadpis zůstal zkrácený, protože doufám, že tohle už lidé nemohou jen tak přejít.

Hlavní otázky zní: Jak je možné, že Češi mají Babiše tolik rádi? Jak to, že ho mají rádi i přesto, že v roce 2013 přísahal na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat svá média, aby letos nahrávky prokázaly, že mu nic není svaté a to ani evidentně zdraví jeho dětí?

Podle mě mnohdy stačí lidi poslouchat, jak mluví, abyste zjistili, co jsou zač. Zkuste si to s Babišem. Odpovídá přímo na otázky, nebo uhejbá? Je slušný? Je jeho argumentace konzistentní, nebo naopak velmi často tvrdí něco jiného? Vyjadřuje se taktně, nebo skáče do řeči a uráží? Všichni víme, jak to je, ale lidé mu stále věří. Co zatím stojí, v čem je jeho kouzlo?

Můžete říct, že je to prostě populista, jenomže to je velmi málo. Máme tu spoustu populistů, ale žádný ani zdaleka není tak úspěšný jako Babiš. Klíčová je pro Babiše image, vše kolem něj je velmi precizně promyšlené. Jeho PR tým (viz např. Marek Prchal) dobře ví, na co lidé slyší a jak k nim mluvit. Babišovou hlavní zbraní je tedy populismus, ale na rozdíl od ostatních ho umí velmi šikovně užívat, resp. si může zaplatit lidi, kteří to budou dělat za něj.

Bojovník proti establishmentu

Toto je zcela zásadní. V ČR panuje protipolitická nálada. Politici kradou, lžou a myslí jen na sebe. Podívejte se třeba na prestiž povolání (měří ji CVVM), politikové jsou druzí odspodu, hned nad uklízečkou. Toto ale není jen český fenomén, díky image "bojovníka proti systému" vyhráli třeba i Obama a Trump.

Všimněte si tedy, že kdykoli se Babiš dostane do úzkých, kdykoliv dostane nepříjemnou otázkou nebo se prostě jen poukáže na nějaký jeho skandál, Babiš použije nějakou frázi o tom, že je to cílená kampaň proti němu, za kterou stojí ostatní strany, anebo Kalousek. Kalousek je momentálně jeden z nejméně populárních Čechů a Babiš (resp. jeho PR tým) toho znamenitě využívá. Stejně tak Sobotka. Naopak vztahy se Zemanem má o poznání lepší, kór v poslední době. Toto určitě není náhoda, pravděpodobně je to čistý kalkul. Babiš zkrátka ví, že Zeman je populární, a tak je velmi opatrný a nejde jen tak proti němu.

Pravdou je, že jakkoli se Babiš proti politikům a systému vymezuje, on sám politiky a systému využívá, jak jen může, a je politik každým svým coulem.

Bojovník proti médiím

Dalším veřejným nepřítelem jsou média. Snad každý na ně nadává a tvrdí, jak moc neobjektivní jsou (zpravidla až na pár světlých výjimek, které tento jedinec většinou doslova adoruje). Toto je fenomén, který se silně pojí k modernitě, popř. chcete-li post-modernitě. Lidé z jistých důvodů už zkrátka nevěří tradičním institucím (politika, média...).

Je tu jeden velmi zajímavý paradox. Zamyslete se nad tím, odkud berete informace o světě, samozřejmě že z médií. Vlastně většinu věcí, co vím, víme právě díky jim. Vtipné je pak to, že lidé kritizují média na základě informací, které získali z jiných médií. A to, že tato média říkají pravdu a nejsou lživá jako ta ostatní, se dozvěděli také z médií. Člověk si dnes už jen zkrátka vybere čemu chce věřit a nějaký argument k tomu, aby svou tezi podpořil, se vždycky najde.

Takže opět, pokud Babiš neví co říct, nezapomene se zmínit o tom, jak jsou novináři prolhaní, že ho nemají rádi atd.

Bojovník proti Evropské unii

Nesmíme zapomenout na Brusel a Merkelovou, pokud za něco nemůže Kalousek, tak to má na svědomí pravděpodobně Merkelová. Proto Babiš odmítá euro a jakékoliv sbližování s EU.

Král sociálních sítí a reklamy

Podívejte se na Babišův Facebook. Babiš má opravdu povedené statusy, ve kterých působí veskrze sympaticky. Např. nebojí se použít fráze typu "udělal jsem chybu, neměl jsem to dělat". Většinou za ní pak následuje nějaké "ale" společně s tím, že politikové kradou a novináři jsou proti Babišovi, takže on sám je jen oběť. Samozřejmě velmi pravděpodobně si Babiš statusy sám nepíše, ale stojí za nimi celý tým lidí, kteří promýšlí každé jednotlivé slovo.

Stejně tak když nedávno v médiích byla jeho fotka s přelepenou pusou izolepy. To byl mistrovský tah. Podobný příklad byl, když na autobusech RegioJetu byly plakáty proti Chovancovi, aneb kamarád Jančura vypomohl. Další velmi povedenou reklamou byl televizní spot propagující EET. Skvělá grafika, jednoduché věty a informace, na které lidi slyší (důchody, nemocnice...).

Tak dobrou reklamu si může dovolit díky svému kapitálu, není pro něj těžké obětovat pár milionů, zaplatit si drahou marketingovou kampaň a koupit pořádný počet koblih. Přeci jen, je to druhý nejbohatší Čech.

Sociální sítě a masová média ostatně hrají velmi důležitou roli. Jak jsem již zmínil výše, Obama i Trump si stavěli na image bojovníka proti systému. Tahle jejich image se šířila právě skrze sociální sítě. U obou si velký počet lidí myslel, že nemůžou vyhrát, podceňovali je, ale v sociálních sítích se ukrývá obrovský potenciál a právě ten přelstil všechny politology a politické komentátory.V podobném výčtu bychom mohli pokračovat ještě nějakou dobu. Lidé určitě ví o tom, co Babiš dělá. Nejde dnes snad už nevěřit tomu, že ovlivňuje svá média, že si přihrává dotace (bionafta) atd., ale nevadí jim to. Hlavní je, že splňuje body, které jsme zmínili výše, tedy že je stejný jako oni.

Bohužel pak ale mnohé přehlížejí. Jednoduchý příklad: všichni odvádíme daně. Já se vždy v létě těším na peníze z brigády a vždy jsem zklamán, protože zapomenu, že část spolknou daně. OK, daně se mají platit, je to fér. Proč je ale Babiš platit nemusí, proč je lepší než my? Nehledě na to, že dluhopisy s 6procentním úrokem koupil v době, kdy banky nabízely 3procentní úrok. Ať už je to legální, či ne, je to totálně neetické a je to neférové vůči nám všem, kdo musí z každé vydřené koruny odvádět citelnou část na daních.


Jak jsem už řekl, stačí lidi jen sledovat a poslouchat, většinou se pak dá odhadnout, o koho jde. Stačí jen Babiše pozorně pozorovat, jak vystupuje v debatách, v rozhovorech a je to jasné. Lidé mu ale prostě věřit chtějí, a tak slepě přejímají argumentaci, kterou Babišovi navrhl jeho PR tým. Pravda už tady nehraje žádnou roli, jde jen o to nejlíp prosadit svou "pravdu", nehledě na to, jak moc lživá je.

To co tedy chci říct je, že Babiš ani náhodou není takový, jak se prezentuje na veřejnosti, všechno je to jedna velká marketingová kampaň, která je precizně vypracovaná, aby ho lidi následovali i přesto, že jsou na světě neprůstřelné důkazy, jež Babiše usvědčují - minimálně - z neustálého lhaní. Zkuste se podívat, jak se Babiš chová ve svém soukromí. Např. na YouTube je dokument Matrix AB, kde dokumentarista chodil cca rok s Babišem a natáčel ho. Dále je k dispozici několik nahrávek pořízených v situaci, kdy Babiš nevěděl, že je nahráván. Mluví totálně jinak, např. v jedné nahrávce říká, že Čapí hnízdo je jeho byznys, zatímco v poslanecké sněmovně už mluví úplně jinak Ale jak jsem už několikrát zmínil, bohatě stačí Babiše prostě jen poslouchat a nenechat se svést jeho emocionálními výjevy, jeho způsob projevu o něm řekne vše.

Nakonec už jen malý vtípek, který snad není moc pravdivý. Může být ještě hůř? ANO.
 

42 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 20. května 2017 v 10:21 | Reagovat

Jenže koho tedy volit? Kalouska, ODS, komunisty nebo Okamuru? Není to vůbec jednoduché...

2 Milan Milan | Web | 20. května 2017 v 10:44 | Reagovat

To není. Nicméně je tu pár, byť menších stran, který mají potenciál. Já to nejspíš zas hodím pirátům, je to sice zatím malá strana, ale stabilně rostou a brzy se tam podle mě dostanou.

3 beallara beallara | Web | 20. května 2017 v 13:08 | Reagovat

domnívám se, že i čas,kdy vstoupil do politiky byl šikovně vybrán. Neexistuje žádná pevná pravicová strana, po pádu vlády paní Nečasové víceméně přestala fungovat na politické scéně silná strana..nu a zde se chytil otěží on, pán, který v precizně šitém kvádru cpe dav koblihami, aby právě tomu davu ucpal hubu.
Pokud bude naše politická scéna plná dosluhujících politiků, nenastoupí noví , bude pro Babiše Česko atraktivní ráj, nemá zde konkurenci.

4 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 22. května 2017 v 8:32 | Reagovat

No já mu rozhodně hlas nedám, a nevolitelné je pro mne i ČSSD, ODS, KDU a TOP09. :-!

5 nudistka nudistka | Web | 22. května 2017 v 8:46 | Reagovat

Hnutí ANO včele s panem Babišem jsem nevolila a volit nebudu.

6 Matthias Matthias | 22. května 2017 v 9:28 | Reagovat

[1]:

Článek vysvětluje, že Babiš je to nejhorší z nejhorších, co můžeš volit

rekace: "Jenže koho tedy volit?"

*facepalm*

7 T. T. | 22. května 2017 v 12:07 | Reagovat

Taky si říkám, koho tedy volit, nechci být jedna z těch, co volit nejdou a pak si akorát stěžují. Naposledy jsem volila piráty, ale teď docházím k názoru, že volit ČSSD by mohlo spíš pomoct proti Babišovi. O politiku se už pár let nezajímám, takže jsem teď možná napsala úplnou blbost. Ale Babiš je to nejhorší, co se tu vyskytuje.

8 Milan Milan | Web | 22. května 2017 v 15:31 | Reagovat

[7]: Tak nějak jsem uvažoval i já, jeden čas jsem dokonce zvažoval, zdali to nehodi TOPce, protože ta Babiše už od začátku ostře kritizuje. Ale jak u TOPky tak u ČSSD se najde tolik vecí, které u mého pohledu odrovnávají, že nejspíš zase budu volit Piráty, protože nikdo lepší tu není. :)

9 Milan Milan | Web | 22. května 2017 v 15:32 | Reagovat

[3]: Díky za komentář. Nelze nesouhlasit, Babiš silně profituje z toho, že naše politická elita je neschopná.

10 Nindë Nindë | Web | 22. května 2017 v 15:42 | Reagovat

Já osobně jsme proti Babišovi docela vysazená a tvůj článek je myslím moc povedený. Vzhledem k tomu, že volit kvůli věku nemohu, tak nemohu udělat absolutně nic, aby neměl takovou politickou moc, jakou má nyní. Vím, že jeden hlas ve volbách je málo, ale je to alespoň něco. Nemám zrovna ráda ty řeči, že lidi nepůjdou volit jen proto, že jejich hlas nic nezmůže. Ale chápu, že může být dilema s tím komu ten hlas dát.

11 Srdcová Dáma Srdcová Dáma | Web | 22. května 2017 v 18:47 | Reagovat

[1]: Souhlasím :-? !!!

12 DRAK DRAK | Web | 22. května 2017 v 20:32 | Reagovat

stále nechápu, jak někdo může volit komunistu, estébáka udavače (chacha, kdo asi mohl dělat v zahraničním obchodu, že? ale Bureš lže dál) a Slováka. já tedy proti Slovákům obecně nic nemám, slovensky umím a mám tam i známé, ale: proč cizáka a ne Čecha? navíc ho Slováci nechtějí a ví proč. A bohužel bratia nám doposud poslali - Husáka, Biľaka a nyní Babiše. to je tedy trojka...

13 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 22. května 2017 v 23:00 | Reagovat

Myslím, že velmi výstižná je myšlenka, že hlavní Babišovo pro je to, proti komu stojí (nebo se tváří, že stojí). Totéž platí pro Zemana: sice nám dělá ostudu, ale dyť je proti těm uprchlíkům, tak je dobrej, none?

14 sportovnii sportovnii | Web | 23. května 2017 v 2:14 | Reagovat

To je jednoduché, proč, protože nemá rád uprchlíky a Kalouska a to ke štěstí většiny našich voličů bohatě stačí

15 Lukas Lukas | Web | 23. května 2017 v 10:56 | Reagovat

já vždy říkávám - že by měly být voleny jen konkrétní osobnosti a rozhodně NE politické strany (čili STOP politickým stranám všem)

16 Zugoor Zugoor | 23. května 2017 v 14:21 | Reagovat

Všichni v politice dělají podvody a průsery a kdo ví co všechno.. Teď se jen poukazuje na skandály Babiše, takže ostatní jsou v klidu. Neříkám, že Babiš je svatej, ale je to nejmenší zlo. Všichni si přišli do politiky nahrabat prachy, jenže Babiš tam kvůli penězům není, on už je má, proto všechny tak vytáčí. Jinak sto lidí sto chutí. Tvrdit, že nechápete jak ho může někdo mít rád je hloupost, můžu oponovat stejným (blbým) způsobem.

17 Alka-fejetony Alka-fejetony | E-mail | 23. května 2017 v 14:53 | Reagovat

Ani já pro něho hlasovat nebudu. Leč myslím si, že chápu, proč ho kdekdo volit bude.

http://krehotova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=604872

18 Milan Milan | Web | 23. května 2017 v 14:55 | Reagovat

[16]: Upřímně, opravdu si myslíte, že když někdo má tolik peněz jako Babiš, tak už nebude chtít víc? Ne nadarmo se říká, že s jídlem roste chuť. Možná pár nejbohatších lidí, ale ne Babiš, který ani není nejbohatší Čech.

Máte důkazy, že všichni ostatní kradou? Pokud ano, předložte je a já vám mohu klidně slíbit, že budu chtít i jejich odvolání. Nicméně argumentace typu „Babiš krade, ale ostatní kradou mnohem víc" je dost nešťastná. I kdyby se to u ostatních prokázalo, tak krást se přece nemá vůbec. Ne že můžeme krást méně než ostatní.

Pokud si tedy myslíte, že kradou všichni, nepodporujte nejmenšího zloděje, ale snažte se změnit systém. Na příklad máme menší strany, kde je většinou zřejmé, že lidé v nich nejsou pro peníze (ne vždy samozřejmě), tak co třeba zkusit je?

Pokud prohlásíme kradení za normální (byť jen v případě, že by se kradlo méně než kradou ostatní), tak se ocitáme na dost šikmé ploše.

A závěrem, není hloupost, že něco nechápu, to je přeci naprosto normální, že nechápeme věci kolem sebe. Je mnohem lepší si to přiznat, než si hrát na vševědoucího, ne?

19 Jan Duha Jan Duha | Web | 23. května 2017 v 21:02 | Reagovat

Já si myslím, že hodně k té Babišově moci přispělo hlavně právě to, že vlastní skoro všechny noviny (kromě Hospodářských novin a Respektu, proto je rád čtu). Jinak ty Piráty ti chválím, taky je budu volit, doufám, že ten náš stát aspoň trochu ztransparentní. Nevím, proč byl můj koment smazán, nejsem troll a vyjadřoval jsem se k tématu.

20 tereza-straw tereza-straw | E-mail | 23. května 2017 v 21:18 | Reagovat

Skvělý článek! Babiš je zlo. Tváří se jako milius a dělá ze sebe chudáčka ..pravda je však jinde. Je vůbec možné najít v politice slušného člověka?

21 Milan Milan | E-mail | Web | 24. května 2017 v 10:42 | Reagovat

[19]:
Moc se omlouvám, nebyl to záměr. Bohužel tu mám neskutečně velký počet spamu (víc než 2 000 zpráv za den), takže jsem Tě nejspíš omylem zablokoval společně s oněmi spamery.

Ještě jednou se omlouvám.

22 Jan Duha Jan Duha | Web | 24. května 2017 v 13:32 | Reagovat

21: Jasně, chápu to :) Já jsem si pod svým článkem o hipsterství musel komenty zablokovat úplně, protože mi tam neustále psal nějaký týpek z Indonésie a nabízel mi jakési zázračné masti :D

23 Matýsek Matýsek | Web | 29. května 2017 v 16:30 | Reagovat

Za vzestup Babiše mohou bohužel ti, kteří jsou proti němu a mají realnou šanci mu zamezit přístup k moci. Ti, kteří se mu staví do cesty, tady nasekali miliardové dluhy a celkem se nedivím, že někteří (resp. 30% voličů) hledají východisko a tak to s ním zkoušejí, přece jen prodat se umí.

Bohužel co teď? Volit "menší zlo," jehož předchozí výsledky na účtence státního dluhu jsou bídné? Taky nevím, koho volit - vím jen, že nebudu volit oligarchu, Okamuru ani KSČM. Kvůli těmto uskupením zároveň i budu volit.

Přeji nám všem šťastnou ruku u urny :D

24 Whicanix Whicanix | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 3:42 | Reagovat

Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant article.
<a href="http://999tovarov.tumblr.com/">wonder</a>

25 Ernestweazy Ernestweazy | E-mail | Web | 28. září 2017 v 15:44 | Reagovat

Много полезной информации о ремонте <a href=http://montazhnik02.ru>montazhnik02.ru</a>

26 CarrollSpoum CarrollSpoum | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 20:03 | Reagovat

Waarbij voor mij bamboe.sapjesdieet.nl de kennis en vakmanschap, uitvoering werkzaamheden, betrouwbaarheid en communicatie.a.v. Eerste ervaring met Klusheeren

27 CarrollSpoum CarrollSpoum | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 0:45 | Reagovat

Waarbij voor mij zoster.sapjesdieet.nl de kennis en vakmanschap, uitvoering werkzaamheden, betrouwbaarheid en communicatie.a.v. Eerste ervaring met Klusheeren

28 Juanitatot Juanitatot | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 21:10 | Reagovat

I lust after scheen.sapjesdieet.nl to convey someone a telling-off you more the majuscule letters crust offer in this community, sound side up referee how much scoop is here. Lone tough and proven facts.

29 LiozelTog LiozelTog | E-mail | 24. listopadu 2017 v 12:40 | Reagovat

ramipril viagra
http://viagrawithoutdoctorpresc.com - viagra without doctor prescription
  non prescritpion viagra
<a href="http://viagrawithoutdoctorpresc.com">viagra without a doctor prescription
</a> - viagra 5mg canada announcements
viagra and ejacukation

30 Billycrync Billycrync | E-mail | Web | 5. prosince 2017 v 12:03 | Reagovat

Новости народной медицины здесь <a href=http://medata.org/>medata.org</a>

31 DanielVon DanielVon | E-mail | Web | 7. prosince 2017 v 4:59 | Reagovat

The exposed from in the offing in insight of the dadels.sapjesdieet.nl striving ingredients is to incite the lump and beat the drum for whisker follicles and shafts from the blessed, padding them with vitality.

32 Georgefed Georgefed | E-mail | Web | 13. prosince 2017 v 14:48 | Reagovat

Новости автомобильного мира тут <a href=http://drivim.ru/>drivim.ru</a>

33 Marvineneme Marvineneme | E-mail | Web | 14. prosince 2017 v 5:24 | Reagovat

Последние новости шопинга здесь <a href=http://tvoirazmer.ru/>tvoirazmer.ru</a>

34 WilliamPlese WilliamPlese | E-mail | Web | 18. prosince 2017 v 10:13 | Reagovat

Inimitable call the tune recompense legs misery from veins problems containing troxerutin and extracts of horse chestnut, gingko biloba and ogress hazel. Has a sinjid.blackmask.amsterdam recognizable preventing action. Eases the irresolution in the legs including stultifying legs syndrome as not unexpectedly as unpleasant burning.

35 WilliamPlese WilliamPlese | E-mail | Web | 21. prosince 2017 v 3:16 | Reagovat

Inimitable excruciate as a rite to legs judicial accomplishment a transactions from veins problems containing troxerutin and extracts of horse chestnut, gingko biloba and battleaxe hazel. Has a effect.starow.nl scram anticipatory action. Eases the trip chasing in the legs including paunchy legs syndrome as genially as unpleasant burning.

36 GeraldPseus GeraldPseus | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 12:18 | Reagovat

Строительные советы здесь <a href=http://www.overbag.ru/>www.overbag.ru</a>

37 Richardtow Richardtow | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 16:26 | Reagovat

Последние мировые новости здесь <a href=http://www.planetoday.ru/>www.planetoday.ru</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama